Obezite Cerrahisi


 

fakı akınGenel Cerrahi Uzmanı Opr. Uz. Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Uz. Dr. Fakı Akın, obezite ameliyatını kimler olacağı ve nasıl olacağı hakkında bilgi verdi.

Obozite cerrahi konusunda Türkiye’de son yıllarda ne kadar mesafe alınsa da batılı ülkelere Amerika’ya bakarak geri durumdayız. Halkımızın bu konuda biraz daha bilinçlenmesi gerekiyor. Obezite rakamları Türkiye’de az gibi düşünülse de batılı ülkelere göre aşağı yukarı aynı durumdayız. Erkeklerin obezite oranı yüzde 20 kadınlarda bu oran yüzde 40 ortalama olarak Türkiye’nin yüzde 30’u obez. Batılı ülkelerde de rakamlar böyle. Amerika’da yıllık 180 bin obezite cerrahisi uygulanmakta bir senede.

Obez olduğumuzu nasıl anlarız?

Kültürel farklar var batı avrupa’daki kilolu anlayışı ile Türkiye‘de ki kilo oranı farklıdır. Obezite olduğumuzu anlamak için vücut kitle endeksi kullanırız kilo bölü, boyun karesi bu normal şartlar da 18-25 arası olması gerekiyor. 25-30 arası fazla kilolu olması gerekiyor, 30-40 arası obezite kategorisi, 40 geçtiği takdirde hastalıklı derecede ve diğer hastalıkları tetikleyen obeziteye girmiş oluyor.

Kimler ameliyat olabilir

Uluslararası obezite cerrahisinin belirlediği kurallar var vücut kitle endeksi 40 ve yukarısı ameliyat olabilir. Daha önceden bu kişiler diyet yapmamış ve diyetten başarısız sonuçlar almış kişilerdir, 35+ diyabet rahatsızlıkları, uyku apnesi olanlarda faydalanabilir obezite cerrahiden. Son raporlara göre dünya obezite cerrahisi 30 ve fazlası olupta yandaş hastalığı olanlar da bu tip ameliyatı düşünebilirler diyorlar.

Ameliyata nasıl karar verilir?

Obez kişilerde insilün direnci artmış olmakta ve bu vücut yeterli derecede insilün üretse bile tipik şeker hastalığına sebep olabiliyor. Mülti disipliner yaklaşım çok önemli bu konuda ekip halinde çalışmak gerekiyor, psikolog, diyetisyen, koordinatör bunların hepsinde rol oynamakta. Hasta geldiğinden vücut kitle endeksi çok önemli kriter daha önce de konservatif teklifler yani ameliyat dışı yöntemleri denemiş olması gerekiyor. Spor yapmış, diyet yapmış fakat başarılı olamamış kişiler obezite ameliyatı olmaktadır.

İlgili>>  Dünyada ve Türkiye’de obezite görünme oranları ne durumda?

Obezite ameliyatı için risk var mı?

Hem iyi bir hazırlık ve donanımlı ekip ile obezite cerrahisi günümüz cerrahi dünyasında tehlikeli bir ameliyattan çıkmış çok güvenilirli, hatta güvenilirliliği safra kesesi ameliyatı riskine indirilmiş bir ameliyat yapıyoruz artı.

Ameliyat sonrası

Yandaş rahatsızlık olursa obezite cerrahisi o kadar faydalı olmaktadır, tipik diyabet, uyku apnesi, hipertansiyon onlarca ilaç kullanıyor ben ameliyat olamam düşüncesi ile geliyor özelikle bu kişiler ameliyat olması gerekiyor, bu kişilerde yandaş hastaların azalma oranı çok yüksek.

Mide by pass ameliyatı;  Ameliyat 45 ile 60 dakika arasanda seyretmekte, beş tane bir buçuk santimlik deliklerden hava verilere karın boşluğuna bu şekilde ameliyat edilmekte. Özel aletler ile ameliyat yapılmakta. Bir saatte bu ameliyatları gerçekleştirmek mümkün, ameliyat sonrası yoğun bakıma almıyoruz hastaları. Ameliyat sonrası yaklaşık iki gece kaldıktan sonra üçüncü gün kahvaltısını yaparak öğleden sonra hastalarımızı taburcu ediyoruz. Kahvaltı derken, kızartılmış ekmekten peynir yiyecek hale geliyor.

Tüp mide ameliyatında ise iki hafta sıvı yeniliyor, daha sonra yavaş yavaş geçiş süresi var.

Mide by pass ameliyatına bir aylık geçiş süreci tüp mide ameliyatında ise altı aylık bir geçiş süreci vardır. Bu süre zarfından sonra hasta normal bir kişinin yiyeceği her şeyi yiyebilir ama porsiyonlar küçülüyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç