O röportajlar ilk kez yayınlanıyor


Yönetmen Serkan Koç, birçok bilim insanı ile yapılan röportajları, öne çıkan bilimsel belgeleri, tarihçilerin notlarını ve tanıkların anlattıklarını “1915 – Ermeni Belgeleriyle” adlı bu belgeselde topladı. Prof. Dr. Heath W. Lowry’nin 1987 yılında, tanıklarla yaptığı röportajlar da ilk kez bu belgeselde…

Uzun yıllardır “Ermeni Meselesi” çok dikkat çeken bir konu. Özellikle Batılı siyasiler bu konu ile yakından ilgili. Son aylarda da art arda 1915’te Osmanlı topraklarında gerçekleşen tehciri, “Ermeni Soykırımı” olarak tanımlayan ülkeler var. Tarihçi ve bilim insanlarının söylediklerine bakılmaksızın, siyasi meclislerin verdiği kararlar öne çıkıyor. Peki, bilim insanları bu konuda neler söylüyor?

GENERAL HARBORD RAPORU KİTABI İLE BİRLİKTE
Bu belgeseli izlerken, 90 dakika boyunca önyargılarınızı bir kenara bırakın. İnternette gördüğünüz fotoğraflar ve düşmanlığı körükleyen yorumlar bir kenarda beklesin; belgeler konuşsun.

Toprağın altında ne var? Bilim insanları, bunun yanıtını bulmak için toprağı kazar ve altındaki bulgulara bakar. Biz de öyle yaptık! Belgeleri bulduk ve dünya kamuoyuyla paylaşıyoruz.

1915 yılında neler yaşandı? Daha önce bir filme konu olmayan belgeler göreceksiniz. Çoğu, kapalı tutulan Ermeni arşivlerinden… Dr. Mehmet Perinçek’in yıllar süren ısrarlı çalışmalarıyla ortaya çıkarıldı.

Ve tanıklar… Prof. Dr. Heath Lowry’nin 1987 yılında yaptığı röportajlar ilk kez yayınlanıyor. Orada bulunan, kaçan, saklanan, ölümden dönen, titreyen tanıklar… Aktardıkları, işittikleri değil, gözleriyle gördükleri! Gözbebeklerine bakın, acıyı ve samimiyeti göreceksiniz. Bir Ermeni’nin konuşmasıyla başlayan ve yine bir Ermeni’nin konuşmasıyla biten bir belgesel izleyeceksiniz. İşte 1915’in gerçek hikâyesi… Kaynak Yayınları’ndan çıkan General Harbord Raporu Kitabı da film ile birlikte sunuluyor.

İlgili>>  Trump Nasıl Bir Başkan Olacak?

BELGESELDE KİMLER VAR?
Dünyanın tanıdığı yabancı akademisyenler, Ermeni kanaat önderleri ve alanında uzman isimler, 1915’te gerçekte ne olduğunu bu belgesel için anlattı. İşte o isimlerden bazıları:

Prof. Dr. Bernard Lewis / Tarihçi Yazar, ABD
Prof. Dr. Gunter Lewy / Tarihçi Yazar, ABD
Prof. Dr. Heath Lowry / Tarihçi Yazar, ABD
Prof. Dr. Justin McCarthy / Tarihçi Yazar, ABD
Prof. Dr. Edward Erickson / Askeri Tarihçi, E. Amerikan subayı
Prof. Dr. Mihail Meyer / Osmanlı Tarihçisi, Rusya
Prof. Dr. Norman Stone/ Tarihçi Yazar, İngiltere
Prof. Dr. Jeremy Salt / Tarihçi Yazar, Avustralya
Prof. Dr. Salahi Sonyel / Tarihçi Yazar, Türkiye
Prof. Dr. Mehmet Yuva / Şam Üniversitesi, Suriye
Yrd. Doç. Dr. Orhan Çekiç / Tarihçi Yazar, Türkiye
Dr. Mehmet Perinçek / Tarihçi Yazar, Türkiye
Dr. Pat Walsh / Tarihçi Yazar, İngiltere
Dr. Maxime Guain / Tarihçi, Fransa
Uluç Gürkan / ODTÜ Öğretim Görevlisi, E. TBMM Başkanvekili
Şükrü Server Aya / Tarihçi Yazar, Türkiye
Tatul Anuşyan / Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı, Başrahip
Aram Ateşyan / Türkiye Ermenileri Patrikvekili, Başepiskopos

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç