Nükleer Tıp Nedir?


 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfiye Özlem Atay Nükleer tıp nedir nasıl yapılır hakkında bilgi verdi.

1940 lardan bu yana kullanılan yöntem

Nükleer Tıp 1940 lardan beridir tıpbın içinde olan bir bilim dalı. Hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan bir bilim dalı.

Organdan yayılan radyoaktif maddeler gama ışınlarını görüntü haline getiriyor ve biz o görüntüleri inceliyoruz. Oradan gelen ışınları tektik ediyoruz ve hastalığın ne olduğu keşfediyoruz. 1924 Nobel ödüllü bir tıp adamı der ki; kanser şeker kullanır. Orada fazla çalışan bir doku var ki şekeri çok kullanıyor. Biz organın çok kullandığı şekeri nükleer tıp ile farkına varıyor ve tedavi ediyoruz. Hangi organı göstermek istiyorsak düşük bir radyoaktif veriyoruz ve istediğimiz organı görüntüleyebiliyoruz.

Atom tedavi

Bazı durumlarda atom tedavisi yapıyoruz. Atom tedavisinde bazı troid kanser tedavisinde kullanıyoruz. Halk arasında radyoaktiviteden korkuyoruz fakat bulunduğumuz ortam, coğrafya her şeyde radyoaktif vardır. Yeni teknolojiler kullanımında insanların radyasyon alma olasılığı arttı. Radyasyonu dengeli alırsak insan vucüduna zararı yok. Atom tedavisi gören insanları bir kaç gün izole ediyoruz. Tedavinin sonucunda vücuttan atılması, 45 dakika ve 6 saatti buluyor. Atom tedavisinden sonra bol su içmek ve gerekire sakız çiğnemek yeterli. Bunların dışında her oranda dengeli beslemek gerekli.

Tetkikler için aldığımız radyasyonlar ile dışarıdan, örneğin AVM’lere girerken geçtiğimiz X-Ray cihazından aldığımız radyasyon farklıdır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç