Nörobilim nedir?


 

Cumhur TaşÜsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cumhur Taş, nörobilim ve nöropazarlama hakkında bilgi verdi.

Dünyada yeni bir konu var nöropazarlama, acaba insanların beyin dalgalarını inceleyerek onlara neyi nasıl satacağımızı bilebilir miyiz. Çok tehlikeli bir şey ama gelişiyor.

Yolcuları iniş sırasında ne tür müzik rahatlatır, bir film insan beynini nasıl etkiler. Bir reklamın en can alıcı kısmı neresidir. Bu soruların yanıtlarını aramak için Üsküdar Üniversitesinde bir Nörobilim laboratuvar kuruldu. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cumhur Taş’ın liderliğinde yapılan araştırmada, beynin izlenen görüntülere nasıl bir reaksiyon vereceği araştırılıyor.

Önce deneğin kafasına elektrotlar yerleştiriliyor. Her bir elektrota iletken bir sıvı enjekte ediliyor. Ve denek önündeki ekrandan film izlemeye başlıyor, filmin farklı sahnelerine beyin farklı reaksiyon veriyor. Bu değişiklikleri Cumhurtaş ekranından takip ediyor. Filmin bitiminde kaydedilen veriler üç parametrede inceleniyor.

İlgili>>  Din İle Bilim Çatışır Mı?

Bunlardan ilki bellek indeksi, bellek indeksi ile zihinde daha çok yer kalan noktaları belirleyebilmek. Bir başkası ise dikkat indeksi, dikkat indeksi ise amacımız görsel içerisinden dikkatinizi en çok cezbeden noktaları irdeleyebilmek. Üçüncüsü ise beğenip beğenmeme indeksi.

Nörobilimcilerin yaptığı analizler ile reklamın çokta işlevli olmayan taraflarını çıkartılması gerektiğini öngörebiliyoruz. Nörobilimcinin alanı içerisinde dinamik görsel içeren herşey olabilir, politikacıların söylemlerinden tutunda sinema, film fragmanlarını, dinamik görsel herşeyi analiz edebiliriz. Cumhurtaş yakın gelecekte pazarlama anketlerinin yerini nöropazarlama gibi daha bilimsel tekniklerin alacağına kesin gözle bakıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç