Normal Doğum Mu? Sezeryan Mı?


 

Ümit KORUCUOĞLUOp.Dr. Ümit KORUCUOĞLU, normal doğum mu? sezeryan doğum mu? sorusunu cevapladı.

Doğum anı bir annenin en önemli anlardan birisidir. Normal doğum hep vardı. Sezeryan sonradan yapılmaya başlandı. Dengeyi çok iyi kurmak lazım. Doğumun ne olduğu sezeryanın ne olduğunu çok iyi anlamak lazım. Sezeryan doğru zamanda kullanıldığı zaman hem anne hemde bebek için çok faydalı olabilir ama denge çok önemlidir. Gerektiği zaman bu ameliyatı yapmak çok önemlidir.

İlk başta normal doğum tercih edilmeli

Maalesef günümüzde ülkemizde ve tüm dünyada gereksi ve yersiz yapıldığını artık olayın biraz keyfiyete kaçtığını, gerek yokken hastaya sezeryan yapıldığını gözlemliyoruz. Bu da sezeryan oranlarını oldukç arttırmış vaziyette. Gerek bakanlığımızın politikası sezeryanı normale çekmek yönünde ancak henüz tam başarılmış değil.

Normal doğumu teşvik eden bir politika izlemeye çalışıyoruz. Eğer hastanın normal doğum yapmasına engel durum yoksa öncelikle normal doğum tercih edilmelidir.

Sezeryan doğum hangi şartlarda olur

 

Doğum vakti yaklaştığı zaman bakılması gereken bir çok faktör var. Bebeğin geliş şekli normal doğum için uygun pozisyon olması lazım, başın önden gelmesi lazım eğer duruş pozisyonunda bir anormallik varsa sezeryan yapılabilir. Genellikle ilk doğumda çocuk ters gelmektedir. İlk gebelikte ters gelen bebeklere normal doğum önermiyoruz onlara sezeryan öneriyoruz.

Dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var. 36. hafta doğuma bir ay varken bebek ters diye planlı sezeryan yapıp bu hastayı sezeryana direk yönlendirmek doğru değildir, doğum sancısı anındaki durum önemlidir. Olabildiğinde normal doğum olmayacaksa sezeryana yönlendirmek lazım. Bu hasta sağlığı içinde bebek sağlığı içinde çok önemli bir durumdur.

İlgili>>  Kolay Hamile Kalma Yolları

Genel olarak yaptığımız şu; temelde biz normal doğum yapacak her anneye normal doğum öneriyoruz. Normal doğum süresi içerisinde olası aksilikler için herhangi bir tehlikeye karşı sezeryan kurtarıcı ameliyat olarak kullanıyoruz.

Sezeryan sonrası normal doğum mümkün mü?

Sezeryan sonrası normal doğum mümkündür. Bu soru hep sorulan bir şeydir. Böyle bir kavram var. Ancak bunu çok iyi etüt etmek ve aile ile bunun risklerini çok iyi paylaşmak olası komplikasyonları aileye anlatmak ve birlikte bu riski almak önemli. Doğru endikasyonlarda bu işi denemek önemlidir.

Sezeryan yapacak bir hastanın normal doğum yapması mümkün, önem verdiğimiz ve dikkat ettiğimiz hususlar olursa biz bu yola çıkıyoruz. Yapılan çalışmalara göre sezeryan sonrası normal doğum yaptırıldı, önemli bir kısmın sorunu olmadı ancak bir kısım hastalarda rahimde yırtılma eski sezeryan yerinde ayrılma, buna bağlı olarak içeride kanama ve bebeğinde hayatının riske girmesi gibi risklere rastlandı. Bebeğin özürlü olabilecek durumlara giden vakalar görüldü ama bunlar genelleme olarak değil görülen vakalar olarak anlatmak lazım. Bu yola giren her hastanın bunları yaşayacak diye asla bir şey yok.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç