Nisan ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde çıktı


enflasyon
rıdvan akarNisan ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde çıktı, araştırmacı, gazeteci ve belgesel yapımcısı Rıdvan Akar, enflasyonun yükselmesini değerlendirdi.

Ocak ayında açıklanan enflasyon rakamları 7.19 civarındaydı. 7.19 a çıkması üzerine Merkez Bankası 2015 rakamlarını revize etmişti. Merkez Bankası 2015 enflasyon tahminini yüzde 5.5 olarak açıklamıştı. Enflasyon rakamları yüksek gelince 6.8 e çıkardır. 7.19 olduğu için ocak ayında göreli bir düşüş oldu. Bu düşüş iyimser bir tablo yaratıyor. Gerek dünya konjektörü gerekse petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ve gıda fiyatlarındaki düşüş nedeniyle olumlu bir seyir vardı ve 6.8 i tuttururuz demişlerdi. Anlaşılan o ki enflasyon 8 bandına doğru gidiyor.

İlgili>>  Erdoğan: Bu beden, bu gömleğe sığmıyor

Özel kurumlar içerisinde fethedilmeyen tek kale Merkez Bankası’nın fethedilmesine çok az kaldı

merkez bankası

Özerk kurumlar içerisinde fethedilemeyen belki de tek kale Merkez Bankası kaldı. Erdoğan her dönemde Merkez Bankası ile sürtüşerek dolar ve döviz kurundaki artışa da kişisel katkıda bulundu. Erdem Başçı’nın evini topladığı bir takım ayrılık mesajları verdiği yönünde gelişmeler özellikle basına yansıdı, anlaşılan o ki son kale de böylece fethedilmiş olacak.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç