Neden Yalan Söyleriz


 

zafer akıncıPsikolog Dr. Zafer Akıncı, yalan hakkında bilgiler verdi.

Yalan bir kişinin somut olarak bildiği bir gerçeği çarpıtarak ve bilinçli olarak karşı tarafın bir konudaki inancını değiştirmektir. Yalana ihtiyaç olmadığı halde yalan söyleyen kişiler de var. Evin duvarının rengini sorduğunda duvarın rengi mavidir ama o size pembe diyebiliyor, hiç gerek yokken yalan söylüyor.

Araştırmalara göre bebekler güvendikleri kişiyi taklit ediyorlar, bilimsel olarak kanıtlandı. 4 yaşına kadar hiç bir bebek yalan söylemez. 4 yaşına kadar yalanı öğrenmemiş bebek yalanı anneden ve babadan, dayıdan, amcadan öğrenirler.

Bebekler duyguların bir kısmını ifade etmeyi annelerinden öğrenirler, bebek insanların yüzüne bakar ama annesini seyreder bebeğin buradaki amacı istem dışı olarak annesini taklit etmeye başlar. Bilimsel bir araştırmaya göre kız çocuklarının erkek çocuklara göre daha çok yalan söylediği kanıtlandı. Kadınların beyinleri daha mantıksal bağlantılı ve hızlı çalışıyor ve bir şey söyleme iç güdüsü olduğu için kadın biraz daha yalan söyler. Çocuklara söylediğimiz, yaramazlık yapınca polislere veririm lafları ile çocuklar anneden yalan öğrenmeye başlar. Çocuklara söylenen yalanlardan birisi de; çocuk bir yere çarptığı zaman hadi dövelim yavrum deyip orayı dövüyorlar bu gibi masum yalanlar ile yalan söylemeye başlarız.

İlgili>>  Yalan Psikolojisi Neden Yalan Söyleriz?

Bu gibi örneklerle bilmeden yalan söyleyerek çocuklarımızı alıştırıyoruz, ne kadar masum olsa da yalan yalandır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç