Neden öfkeleniyoruz


Mehmet ŞakiroğluKlinik Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu, öfke hakkında bilgi verdi.

Öfkeyi ifade etmeyi bilemiyoruz

Öfkeyi olumlu konuşmak mümkün çünkü biz öfkeye çok kızdık. Öfke bütün o duygular arasındaki herhangi bir duygu. Öfke, kıskançlık, aşk, tutku gibi duygulardandır. Ne zaman ki insanlar öfkesini yanlış kullanırsa öfke yanlış anlaşılmaya başlar. Biri futbol maçında koltuğu alıyor sahaya fırlatıyor biz de diyoruz ki o kişi haksızlığa uğradığını düşündü. Öfke ile davranış arasındaki duyguya bakmak için ilk önce daha önceki olaylara bakmak lazım.

Öfkeyi tanımazsak bu işi çözemeyiz. Öfkenin altındaki kıskançlığı göremezsek bir şey elde edemeyiz. Bizim insanımız öfkesini ifade etmeyi bilmiyor. Öfkesini ufak ufak yaşamayı bilmiyoruz. Biz öfkelenmiyoruz, patlıyoruz. Trafikteki, futbol maçında, banka sırasında her yerde öfke var, öfkenin patlama hali var.

Stresimizi kontrol etmememiz gerekli

Stres kontrolünü yapamıyoruz biz sürekli sitresli yaşıyoruz. Geçim sıkıntımız var, trafik ile ilgili sıkıntımız var. Sabah uyandığımızda havaya bakıyoruz ve bugün yine mi kar yağacak, bugün yine hava çok mu sıcak olacak herşeyden şikayet eder haldeyiz bu bizim stres düzeyimizi yükseltiyor. Öyle olduğu zaman trafikte bir sıkıntı ile karşılaşır karşılaşmaz öfke kendine yol bulup patlayabiliyor.

İnsanda belli bir miktarda öfke varken stresle baş edilmediği için öfke seviyesi yükseliyor. En ufak uyarıcı geldiği zaman öfkeleniyor ve patlıyoruz. Herşeyden önce stresi kontrol etmemiz lazım.

Biz sosyal destek grubumuzu bizi anlayacak ve duygularımıza saygı duyan insanlarla kurarsak o zaman ortak yaşam alanında ilişkilere değer verildiği için duygularada değer verilir. Çevremizde bizim duygularımızı umursamayan ve değersiz gören insan varsa psikovampir insan vardır yani neşenizi emen insanlar. Hayatınızı sizin neşenizi emen insanları çıkartın. Benim duygularımı anlatabildiğim insan sayısı bizim sosyal desteğimizdir ve bana kendi duygularımı anlatan insan sayısıdır. Şimdi herkes şunu kendine sorsun duygularımı anlatabildiğim hayatımda kaç kişi var? bir de hayatında kaç kişi var bir korku, üzüntü, sevinç yaşayan insanlar gelip size derdini anlatıyor?

İlgili>>  Öfkeyi Bastırmak mı Yoksa Boşaltmak mı Daha İyidir?

Bir şeye kızdığınızda bunu ifade edin

Kişiler öfkelendiği zaman kendilerini ifade etsinler “ben bu duruma kızdım”, “şöyle bir durum beni korkutuyor”, “ben haksızlığa uğramış hissediyorum” diyerek kişi kendini ifade etmesi gerekli. Duyguları bu şekilde ifade etmezsek birden patlayabailiyoruz. Aksi takdirde iş bizim kontrolümüzden çıkıyor. Bizi dinleyen ve anlayan insanlarla görüşmemiz lazım.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç