Neden Nöro Check-Up Yaptırmalıyız?


kalp krizi

Özenç MinareciNöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özenç Minareci, Neden Nöro Check-Up Yaptırmalıyız? sorusunu cevapladı.

Bazı hastalıklar vardır ki ortaya çıkması uzun bir süreç içerisinde olur.Şikayetler yavaş yavaş ortaya çıkar aile ve hasta geç farkına varabilir. Bazı hastalık grupları vardır ki aniden ortaya çıkarlar, kriz durumu yaratabilirler. Ya ani bir felç olmuştur, ani bir beyin kanaması ve koma durumu gelişmiştir. Ani bir nöbet ortaya çıkmıştır tanı beyin kanaması ya da beyin tümörüdür.

Bu gibi hastalıklarda önceden tedbirli olmak veya böylesine kriz tablosu ile karşılaşmamak için ön kontrol yapılması, potansiyel riskler var ise bu risklerin erken dönemde tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu riskleri önceden fark edebilmek için nöro check-up uygulanmaktadır. Nöro check-up programının ana amacı olası beyin tümörlerini erken teşhis edebilmek veya beyin damarlarındaki hastalıkları çok erken dönemde saptayıp uygun tedaviyi gerçekleştirerek ileri ki aşamalarda kriz tablosunu yaşamaktan kaçınmaktadır.

Nöro ceheck-up programına başvuran kişilerde hastanın yaşına göre uygulanacak işlemler farklıdır. Her yaş grubu için yapılan rütin işlem ve detaylı nörolojik muayene yapılması sonrasında görüntüleme işlemi yapılır. Yani beyin mr çekilmesi ve beyin damarlarının görüntülenmesi yapılır. 50 yaşından büyük hastalarda da boyun damarlarına bakıyoruz. Boyun damarlarında beyin damarlarında bir darlık var ise ve bunlar ileri de bir inmeye yani felçe yol açacak tablolar var ise bunların tedavisi gerçekleştirebilir. Veya beyin damarlarında baloncuklar, damar hastalıkları var ise bunlara kanamadan önce krize yol açmadan önce tedavi edilebilir. Beyin dokusunda veya zarlarından kaynaklanan bir tümör var ise erken dönemde teşhis edilerek çok kolay ve tamamen tedavi edilmesi sağlanabilir.

İlgili>>  Check-up nedir?

Tümörin geç dönemi tanılarda ameliyatlar, riskler daha da büyük olabiliyor. Ameliyat sonrası bir takım defresifler ortaya çıkabiliyor veya hasta tam olarak iyileşemeyebiliyor. Hastalık ortaya çıkmadan 20 yaşını geçmiş herkese bir nöro check-up programına merhaba demeye davet ediyoruz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç