Neden Horlarız?


 

 

Kişi uyurken horladığı için çoğu zaman horladığından gerçekten haberdar olmayabiliyor. Horlamayı oluşturan ses, burun kaynaklı, dil kökü veya küçük dil kaynaklı olabilmekte. Havanın geçtiği bölgedeki darlıklar horlama sesine neden olmaktadır. Eğer burun etlerinde bir büyüklük ya da eğrilik var ise ve bu muayene sırasında çok net görülüyorsa horlamayı tedavi etmek çok kolaydır.

Horlama sosyal boyutu olan bir rahatsızlıktır. Üzerine nefes kesilmeleri de eklendiğinde o zaman ciddi hastalık boyutlarına gelebiliyor. Horlama; toplumun yüzde 50’si 50 yaşından sonra horluyor. 40 yaşından önce yüzde 20’dir. Zaman içerisine sosyal boyuta dönüşen bir hastalık haline geliyor.

Uyku vücudun yenilendiği bir süreçtir. Sağlık bir uyku almak önemlidir, eğer gündüz uykunuz geliyor ise sağlı uyku geçirmemişsiniz demektir.

Horlama ağız solunumudur, ağız solunumu olması içi burnunuzdan nefes alamıyorsanız ve ağzınızdan ses geliyorsa horlarsınız. Burnun kemiğinde sorun olanlar ağızdan nefes aldıkları için horlama oluyor bunun biraz fazlası ise uykuda nefes alamama yani apnedir. Burundan nefes alamadığımız için ve yeteri kadar oksijen alamadığımız için kalp yetmezliği, tansiyon hastalığı, kalpte ritim bozukluğu başlıyor. Bazen de ölüme kadar götürebiliyor. Burundan nefes alamadığınız için 8 saat uyusanız dahi kaliteli bir uyku uyumadığınız için vücudunuz dinlenmediği için kendinizi uykulu hissedersiniz.

Trafik kazalarının büyük oranı sağlıklı uykuyu alama ve apneye bağlı bir anlık uyku ve dalgınlıktır. Normal insan performansını en az yüzde 40 civarında etkiler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in