Neden Horlarız? Horlama Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri


 

Kişi uyurken horladığı için çoğu zaman horladığından gerçekten haberdar olmayabiliyor. Horlamayı oluşturan ses, burun kaynaklı, dil kökü veya küçük dil kaynaklı olabilmekte. Havanın geçtiği bölgedeki darlıklar horlama sesine neden olmaktadır. Eğer burun etlerinde bir büyüklük ya da eğrilik var ise ve bu muayene sırasında çok net görülüyorsa horlamayı tedavi etmek çok kolaydır.

Horlama sosyal boyutu olan bir rahatsızlıktır. Üzerine nefes kesilmeleri de eklendiğinde o zaman ciddi hastalık boyutlarına gelebiliyor. Horlama; toplumun yüzde 50’si 50 yaşından sonra horluyor. 40 yaşından önce yüzde 20’dir. Zaman içerisine sosyal boyuta dönüşen bir hastalık haline geliyor.

Uyku vücudun yenilendiği bir süreçtir. Sağlık bir uyku almak önemlidir, eğer gündüz uykunuz geliyor ise sağlı uyku geçirmemişsiniz demektir.

Horlama ağız solunumudur, ağız solunumu olması içi burnunuzdan nefes alamıyorsanız ve ağzınızdan ses geliyorsa horlarsınız. Burnun kemiğinde sorun olanlar ağızdan nefes aldıkları için horlama oluyor bunun biraz fazlası ise uykuda nefes alamama yani apnedir. Burundan nefes alamadığımız için ve yeteri kadar oksijen alamadığımız için kalp yetmezliği, tansiyon hastalığı, kalpte ritim bozukluğu başlıyor. Bazen de ölüme kadar götürebiliyor. Burundan nefes alamadığınız için 8 saat uyusanız dahi kaliteli bir uyku uyumadığınız için vücudunuz dinlenmediği için kendinizi uykulu hissedersiniz.

Trafik kazalarının büyük oranı sağlıklı uykuyu alama ve apneye bağlı bir anlık uyku ve dalgınlıktır. Normal insan performansını en az yüzde 40 civarında etkiler.

Horlamanın Nedenleri

Horlamanın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar tedavi edilmediği sürece horlama daha da şiddetlenecektir.

İlgili>>  Uyku Apnesi Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Fazla Kilolar: İnsanların fazla kilolu olması ya da obezite gibi kilo problemlerinin olması boyun bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Boğaz bölümünde oluşan yağlanma horlamaya sebep olur. Kilo ne kadar fazlaysa horlama o kadar şiddetli olur. Bu sorunun giderilmesi için kilo verilmesi gerekir.

 

Burun Tıkanıklığı: İnsanlar burnu tıkanık olduğu zaman rahat nefes alamazlar. Buruna alınan hava ister istemez sınırlanır. Bu da insanları ağız yoluyla nefes almaya zorlar. Böylece insanlar uykusunda istemeden de olsa horlar.

 

Uyku Pozisyonu: Horlamanın en önemli nedenlerinden biriside uyku pozisyonudur. Yatarken aldığınız pozisyon boğaz kaslarınızın daralmasına neden oluyorsa bu horlamaya sebep olur. Örneğin sırt üstü yatmak boğaz kaslarını daraltır. Sağa ya da sola dönerek yatarsanız horlamanın kesildiğini görürsünüz.

 

Uyku Apnesi: Uyku apnesi, uyku esnasında nefesin uzun süreli ya da kısa süreli olarak kesilmesi durumudur. Uyku apnesinin en önemli belirtileri arasında gürültülü horlamalar yer almaktadır.

 

Sinüzit: Sinüs boşluklarının kapanması insanlarda nefes almayı zorlaştıran bir durumdur. Bu durum sonucunda insanlarda uyku esnasında horlamalar görülebilir. Bunun nedeni nefes almakta yaşanan zorluktur.

Horlama Tedavisi

Horlama tedavisinin en önemli aşaması horlamaya sebep olan faktörlerin tespit edilmesidir. İlk adım olarak horlamanızın nedenini bulunur. Daha sonra bu problemlerin kaldırılması horlama sorununa çözüm olacaktır.
  • Uykunun düzenlenmesi
  • Sigara kullanımının bırakılması ya da azaltılması
  • Burun yapısında olan bozuklukların giderilmesi
  • Uyku apnesi varsa tedavi edilmesi
  • Yaşam tarzının düzenlenmesi
  • Uyumadan önce alkol alınmaması
  • Uyumadan önce ağır yemeklerin yenmemesi
  • Sırt üstü yatmak yerine yan yatılması horlamayı ortadan kaldıracak önlemler arasında yer alır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç