Ne Zaman Psikologa Gitmeliyim?


 

Bazı psikolojik problemler kendi kendisine geçerler ama bazıları hayatınızı ciddi biçimde sizi ve hayatınızdaki kişileri etkilerler. Böyle durumlarda beklemek hayatınızı yaşanmaz bir hale sokabilir. Böyle durumlarda psikolog yardımı almak çok önemli.

Bir problem yaşıyoruz psikoloğa gitmeli miyiz?

Çevrenize sorun

İlk başta çevremizdeki insanların bize yakın olan insanların bize söyledikleri çok önemli. Birden fazla kişinin birbirinden farklı olarak senin bir uzman ihtiyacın var diyorlarsa o zaman bunu ciddiye almamız çok önemli. Bizi tanıyan insanlar bizim farkında olmadığımız değişikleri bizden daha iyi fark edebilirler.

Keyif veren etkinlikler artık sizi tatmin etmiyor mu?

Bir diğer psikoloğa gitme sebebimiz ise gerçekten bunalmış kötü ve kaygılı hissediyorsanız ortada problem var demektir. Keyif aldığınız etkinlikler tat vermiyorsa, kendinizi sıkışmış ve rahat hissetmiyorsanız o zaman gerçekten bir psikoloğa ihtiyacınız var demektir.

Aile ortamınız nasıl?

Aile ortamı sıcak ve şevkatli hali ile bize mutluluk veren bir yerdir ama böyle bir ortam yerine gergin kavgalı dövüşlü bir aile ortamınız var ise ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumda yardım almak sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

İlgili>>  Endüstriyel Psikoloji Nedir?

Bir konuya çok fazla kafayı takıyor musunuz?

Psikolojik problem yaşayan insanlar bir konu üzerinde çok fazla düşünürler ve o konuyu çok düşünü ve zihnini bu konuda çok fazla yorarlar. Böyle bir konu bir psikolojik hastalığın habercisi ve aynı zamanda bunu çözemediğinin de bir işareti olur.

Aşırı kaygılı mısınız?

Son zamanlarda çok fazla kaygılı hissediyorsanız. Üzüntülü iseniz, yeme düzeninizde bozulma var ise artma olabilir, azalma olabilir. Bazı takıntılar yaşıyorsanız bunlar psikolojik bozuklukların nedenidir. Bu sıkıntılar iş hayatınız, aile ortamınızı etkiliyorsa burada psikolojik problem olabilir.

Eğer kendi içinizden söylüyorsanız bunu ertelememekte fayda var. Sadece adım atabilmek bile kendinizi iyi hissettirecektir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç