Nasır nedir? Nasıl tedavi edilir?


 

Nasır cildin kendini korumak için oluşturduğu bir kavramdır, özellikle el ve ayak gibi bölgelerde oluşabilir ve sıklıkla ayak bölgesinde oluşmaktadır, nasırın en sık nedeni kişinin kendi ayak yapısına uygun ayakkabılar kullanmasıdır. Bu durumda sürekli sürtünme olduğu için deri kendini kalınlaştırır ve nasıl oluşur. Nasır bir nevi derinin kendini korumaya almasıdır.

Nasıl tedavi edilir?

Nasır tedavisinde nasırın kalınlaşan kısmın ortadan kaldırmalıyız ki hastaya rahatlasın. İkinci olarakta nasırın oluşma nedeni ortadan kaldırılması lazım.

Bazen cerrahi ameliyatlar yapılabiliyor. Bu durumlarda gerekliliği çok iyi seçmek lazım çünkü bir ameliyat yapılması demek orada yara oluşması ve dikiş atılması demektir ve bu çok zor iyileşen bir yaraya sebep olur.

Nasır tedavisinde ilk amaç koruyu tedbirlerin alınması ve durumun tekrar edilmesi için uygun ayakkabılar tercih edilmesi lazımdır.

Yüksek topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunda kaçınılmalıdır ya da ayakkabıların içerisine slikon taban konulmalıdır.

Nasırda önlem almak çok önemlidir, istenirse nasır lazerle ortadan kaldırılabilir fakat önlem alınmazsa deri tekrardan orayı koruyacağı için tekrar nasır çıkacaktır.

Bazen basınç bozuklukları gibi problemler nasırlar oluşabiliyor, nasırları banyodan önce yapılacak törpü ile temizlemek daha iyidir. Kuru olarak ayağı suya sokmadan temizlemek gerekir, böylece sadece ölü deri tabanını temizleriz ve sağlıklı kalması gereken tabakaya bir zarar vermeyiz.

Taban altımızda oluşan temizlemek için evde kullanılan yöntemlerden birisi de jiletle kalınlaşmış tabakayı kesmek olabiliyor fakat bu kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü jilet ile temizlerken sağlıklı tabakaya zarar verilebilir ve çok derin yarlar açabilirsiniz, bunları uzman kişiler ile özel makina ve özel yöntemi ile yapılması lazımdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in