Nasıl Daha Hızlı Öğrenebilirim?


İlk önce unutmanın ne olduğu ve öğrenmenin ne olduğunu netleştirmek gerekiyor, bizler duyularımız vasıtasıyla bilgiyi kokluyoruz. Öğrenme, görsel, işitsel, kinestetik, dokunsal, tatsal olarak olur ve sonraki aşama da ise hafızada tutma aşaması, kalıcı olarak hafızaya yerleştirdiğimiz nokta burada başlıyor.

Bilgiyi bilinçli olarak hafızamıza getiremediğimizde buna unutma diyoruz, bunun hafızada olmadığı anlama gelmiyor sadece geri çıkartılamadığı anlamına geliyor. Askerlik arkadaşınızı görürsünüz, yüzünü ismini bilirsiniz ama dilinizin ucuna bir türlü gelmez. Bilgi geri getirme sürecini etkileştirmek için hafızamıza ip uçlar getirmeniz lazım.

Birisiyle tanıştığınızda adı Tolga olsun örneğin, tolgayı bir miğfer gibi düşünüp kalıcı hafızaya bu şekilde kodlarsanız geri getirmek için bu ipucunu kullanabilirsiniz.

Bilgiyi kodlamamız gerekiyor, ben unuttuğum dediğim zaman hafızama haksızlık yapmış olurum. Kodlamamış bilgiyi hatırlayamayız, kalıcı hafızamızda zaten bilgi var ise ve ona ulaşamıyorsam bunun adı unutmadır.

Öğrenim sürecini nasıl hızlandırabiliriz?

Hafıza bağlantıları kullandığımızda unutmayız ve öğrenmeyi daha etkin ve aktif hale getirebiliyor. Öğrenme beynin algılama hatırlama anlama süreçleridir. Bilgileri hafızada tutma, bilgilerin davranışları yüzeyinde değişimdir. Öğrenme ise bunları daha nitelikli yapma durumudur. Bilgiyi hızlı öğrenmek için bunun nasıl olduğunu öğrenmek gereklidir. Hafızada tutmak için; görsel, işitsel, kinestetik denilen sistemleri kullanırlar, bir kişinin nasıl öğrendiğini bilirseniz ona hızlı bir şekilde öğretebilirisniz. Eğer kişi görsel ise imajlar vasıtasıyla öğrenebilir. Ya da işitsel ise o kişi kulaktan duyduğu şeyler ile öğrenebilir.

Görsel imajlar ile bir şeyi öğrendiğimizde bunun yanında ses unsuru da kullanılabilir. İşitsel, görsel, dokunsal olarak kullandığımızda daha muhteşem olur.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç