Nasıl Bir Başkanlık Modeli?


 

fehmi koruGazeteci yazar Fehmi koru başkanlık sisteminin dünyada nasıl yürütüldüğünü ve Türkiye’ye uyacak başkanlık modelini değerlendirdi.

 

Yeni bir sistem arayışı içerisindeyiz

Yeni bir sistem arayışı içerisindeyiz, dolayısıyla o sistem için parmaklar kalktığında ya da oylar verildiğinde ancak o sistemi yürütecek kişilerin kafasında olacaktır başkanlık sistemi.

Bugünkü sistem gerçekten de bozuk ama bunun alternatifi ne olmalı daha iyi tartışmak lazım. Amerika’daki başkanlık sistemi olursa orası kendine özgü bir sistem var. Orada birleşik devlet olduğu için başkanlık sistemine gitmişler. Recep Tayyip Erdoğan çok farklı bir politkacı bir defa 8 defa seçim kazandığı için kendine güveniyor. Özgüveni çok yüksek bir politikacı ve risk almayı biliyor. Uzun vadeli projeler geliştiriyor. Hiç birimiz farkına varmadık medya ve toplum olarak ama birden bire saray ortaya çıktı. Birden bire 16 asker çıktı ve daha sonra başkanlık sistemini tartıştık bu çok önceden düşünülmüş bir şey.

İlgili>>  ABD'de Başkanlık Sistemi Nasıl İşliyor?

Anketlere göre kamuoyunda başkanlık sistemi beklentisi yok

Bugün kamuoyu araştırmalarının gösterdiğine göre başkanlık diye bir beklenti yok, bu büyük bir risk seçime giderken ama yine de kazanıyor Tayyip Erdoğan. Öncesinde cemaat konusunu gündeme getirip seçime gitmek de riskliydi ama sonuçta yine kazandı. Küresel sermaya ile başa çıkmak için söylemler olacak içeriden ise başkanlık sistemi tartışılacak. Ak partinin oyları yine aynı olacak gibi geliyor bana. Yüzde 40 kemikleşmiş bir oy tabanı var Ak partinin.

Kampanyalarda kullanılan temalar yeni seçmenleri getirdi, yine getirebilir. Buradan bir başkanlık sistemine geçiş için yeşil kart çıkardığı anlamına gelecek, sistem değişikliği meclisin işi bunun içinde 376 oy verecek milletvekili olması lazım. Referanduma gitmesi gerekli halkın istememesine göre referanduma gitmekte riskli.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç