NASA Ne İş Yapar? Nasa’nın Amacı Nedir?


 

ABD ve Sovyetler birliği arasındaki savaşın en sert yıllarıydı ve her şey 1957 yılında Sovyetler Birliğinin ilk yapay uyduyu uzaya fırlatması ile başladı. Buna ABD bir karşılık vermeli soğuk savaş uzayda da sürmeliydi. Sovyet Birliği’nin uzaya uydu fırlatmasından bir yıl sonra ABD’nin 34. Başkanı Dwight David Eisenhower bir karar aldı. O karar ile NASA yani ulusal havacılık ve uzay dairesi 29 Temmuz 1958 günü faaliyete geçti.

Adına uzay yarışı denilen bu çekişmede 2. adım yine Sovyet Birliğinden geldi. Sovyet, Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçti. Buna karşılık NASA Apollo 11 projesi ile ilk insanı Ay’a gönderdi. Ay’a ilk adım atan NASA’dan astronot Neil Armstrong olacaktı. ABD uzaya ilk astoronotu gönderdi ama halen NASA Ay’a gerçekten ayak bastı mı? soruları sorulmaktadır.

Nasa 7 Bin buluş yaptı

Nasa yaptığı bilimsel çalışmalar ile Uzay ve havacılık konusunda dünyanın en önde gelen kurumları arasında yer aldı. Uzay’ı yeniden keşfederken dünyayı ve insanlığı da unutmadı. İnsanlığın hayatını değiştiren 7 bine yakın buluşa imza attı. Kanser dedektörü, kablosuz aletler, kulak termometresi, dondurulmuş gıdalar ve su filtresi gibi pek çok buluş NASA kökenlidir.

Ayrıca küresel ısınmadan ormanlık alanların azalmasına, tarımsal üretimden okyanus akıntılarına kadar dünyaya dair pek çok sır NASA’nın uyduları sayesinde açığa çıktı.

NASA’nın ABD’nin farklı yerlerden pek çok yerleri var. Florida’da fırlatma merkezi, uzay robotların üretildiği labaratuvar, uzaydakiler ile haberleşme merkezi gibi yerleri var. Sadece ABD’de değil, Antalya bakırlı tepede de NASA’nın haberleşme teleskopu mevcut.

İlgili>>  Nasa Ay'a Gerçekten Ayak Bastı Mı?

Bugün NASA’nın yıllık bütçesi 18 milyar doları buluyor ve 18 bin çalışanı var. Çalışanların arasında Ordulu bir bilim adamı da var. Astro Fizikçi Dr. Umut Yıldız. Umut Yıldız’ın yaptığı bir araştırma projesi ona NASA’nın kapılarını açmış.

NASA 2031’de  Mars’a ilk insanı indirmeyi planlıyor

NASA’nın bundan sonraki hedefi de büyük. İnsanlığı Mars’a yerleştirmeyi planlıyor. 2031 yılına kadar ilk insanın Mars’a indirilmesi planlanıyor.

NASA’da görev yapan Astrofizikçi, Dr. Umut Yıldız, NASA ne iş yapar sorusuna cevap verdi?

umut yıldızNASA’nın 3 tane belirgin kesin amacı var? evrenimizi araştırma. Dünyamızı anlamak ve hayatımızı kolaylaştıracak icat ve keşif yapmak. NASA sadece tek bir alanda çalışma yapmıyor, sadece Uzay alanında çalışmıyor, Uzay’a giden yollar çok farklı olabiliyor. Uzay’a gitmek için robot teknolojisine hakim olmanı gerekiyor. Okyanus bilimcileri de görev yapmaktadır.

Mars 2031 projesi

Mars 2031 projesi çok sıcak bir konu. 2031 yılında bir hedef kondu. NASA Mars’a gitmeyi planlıyor. ABD’de bazı özel şirketler ben daha çok insan götürürüm diye bir yarış başlattı. NASA’nın 2031 planı hala devam ediyor. Şu anda yapılanlara göre 2031’e yetişmez diyenler var ama ne kadar çok insan istihdam olursa, bütçe sağlandıktan sonra 2031 hedefi tutabilir.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç