Nasa Ay’a Gerçekten Ayak Bastı Mı?


 

 

Armstrong Aya Ayak Bastı mı? Amstrong, Apollo 11 ile 20 Temmuz 1969’da Ay’a gitti mi? Yoksa o fotoğraflar, Nevada Çölü’nde kurulan bir stüdyoda mı çekildi?. Kimiler bunun bir komplo olduğunu düşünürken kimileri ise Ay’a gerçekten gidildiğini savunuyor.

Ay’dan gelen görüntülerin tarihi ile ilgili bir araştırma yapan Avusturalyalı bilim adamı John Sarkissian Nasa’ya başvurarak kasetleri incelemek istedi ancak kasetler bulunamadı. Hiç kimse kasetlerin yerini bilmiyordu. Bu olay bilim dünyasını kısa sürede ayağa kaldırdı. Bilim adamları şimdi büyük bir engel ile karşı karşıya olduklarına inanıyorlar.

Orjinal görüntüler manyetik alanlara kayıt edildiği için bozulma riskleri çok yüksek ve bir an önce bulunup dijital disklere kayıt edilmesi gerekiyor. Yoksa gelecek nesil insanlığın büyük adımlarını sadece bozuk televizyonlardan izleyebilecek. Komplo teorisyenlerine göre Ay’a hiç gidilmedi ve tüm görüntüler bir stüdyoda çekildi. ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile büyük uzay yarışına girişmiş, rakip uzaya insan göndererek öne geçmişti. Nasa‘da buna karşılık Ay’a gittik yalanını uydurdu.

 

Komplo teorilerinin iddiaları:

ay

 

1- Dalgalanan ABD bayrağının arkasında duran lender çok kuvvetli bir iniş mekanizmasına sahiptir fakat bu kuvvetli iniş mekanizması Ay yüzeyinde krater ve benzeri bir iz oluşturmamıştır. Oysa daha önceki fotoğrafta bir insanın ayak izinde bile çok net bir şekilde belli oluyor.

İlgili>>  Türkiye'de Uzay Mühendisleri Hangi Alanlarda Çalışırlar?

2- Astronot gölgede kalmasına rağmen nasıl çok net ve parlak gözüküyor. Güneş gibi çok uzak bir ışık kaynağından bu kadar güçlü bir şekilde gölge yapmasına neden olamaz fakat spotlar bunu yapabilir.

3- Ay yüzeyindeki gündüz sıcaklığı 260 – 280 F arasında değişiklik gösterir bu derecede ki sıcaklıkta filmler erir ve insanlar muhtemelen rahatsız olur hatta muhtemelen ölürler. Peki ama astronotlar neden bu kadar rahat gözüküyor.

Bu iddialara ve teorilere göre Ay’a hiç gidilmedi. Ay’a eğer hiç gidilmemişse neden aldatıldık. Çünkü ABD yöntemi uzay çalışmalarına 30 milyara yakın para harcadı. Başarısız olunsaydı halk vergilerin hesabını soracaktı. Oysa Ay’a ayak basınca bütçe onlarca kat katlandı. Çünkü o günlerde ABD hükümetinin üzerine Vietnam savaşının kara bulutları çökmüştü ve gündemin değişmesi gerekiyordu.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği uzay yarışında önde gidiyordu onu geçmek için tek yol Ay’a ayak basmaktı.

 

[poll id=”8″]

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç