Nakil sonrası vericinin yaşayabileceği sıkıntılar nelerdir?


 

Canlıdan yapılan böbrek nakillerinde vericiler müracaat ettiklerinde değerlendirirken çok ayrıntılı testler yapılmaktadır ve en ufak olumsuz durumda verici olması engellenmektedir. Ayrıca vericilerin ameliyat öncesi dönemde psikososyal yöntem değerlendirme yapılarak verici olmasına bir engel olup olmadığı anlaşılmaktadır.Sağlıklı olan bir bireyin bir böbreğini bağışladıktan sonra ileri ki yaşantısına da herhangi bir sorun yaşaması engellenmektedir.

Verici ameliyatları son yıllarda ki gelişmeler sayesinde laparoskopi yöntemi ile böbrekler çıkarılabilmektedir. Kapalı ameliyatlar sayesinde hastalar erken dönemde evlerine gönderilmektedir. Yaklaşık iki hafta içerisinde normal aktivitelerine dönmesi sağlanmaktadır.

İlgili>>  Böbrek Taşı Nedir, Neden Ortaya Çıkar?

Yapılan çalışmalarda uzun dönemde böbrek vericileri üzerinden yapılan bulgura göre; herhangi bir sorun ile karşılaşmadıkları görülmektedir. Yani uzun süre yapılan takipler sonucun elde edilen bulgular göre bir insanın tek böbrekle yaşaması yaşantısında problem yapmamaktadır. Bazı insanlar doğuştan tek böbrekli olarak doğmaktadırlar ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadan ileri yaşlara kadar yaşayabilmektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç