Müteahhit Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


 

Kentsel dönüşüme karar verdikten sonra ya da arsanıza ev yaptıracaksınız artık evi yaptımak gerekir sıra müteahhite geldi, müteahhit nasıl seçilmelidir?

Seçeceğiniz müteahhitin bakanlıktan lisanslı olması lazım. Çevre Şehircilik Bakanlığının yürürlüğe koyduğu kanun ile artık inşaatı herkes yapamayacak sadece lisanslı olan şirketler yapacak. Belirli koşulları sağlayan inşaat şirketleri artık Bakanlığı gidiyor ve lisans alıyor. Çünkü o lisans yapı yapım ruhsatının arkasına yazılmaktadır, lisans numarası ve müteahhitin ismi yazılmaktadır.

Müteahhit binanızın bulunduğu bölgede daha önce iş yapmış ve daha önce referanslarının olması çok önemlidir.Ekip ve ekipmanlarının olmuş olması lazım, daha önce iş yapmış ve güvenilir olması lazım.

Finansal durumlarının iyi olması gereklidir, daha önce ceza yememiş, senetleri çizilmemiş olması önemlidir. Bunları sorgulamak için bakanlığın sitesine girip sorgulamak gereklidir.

Bakanlığın sitesine girdiğiniz zaman orada lisanslı şirketler var orada arattırdığınız da adı çıkmıyor ise orada adı yoktur. Eğer şirket daha önce ceza yemişse orada sicili çıkıyor oradan bakabilirsiniz.

Kredi kullanarak ev yaptıracaksınız, banka denetlendiği için zaten banka krediyi sizin adınıza kullandırıyor ama daha önce müteahhite blokeli hesap açacağı için banka müteahhiti çok iyi araştırmaktadır. Eğer müteahhitin hesaplarında sorun var ise banka projeye ortak olmaz.

Kaynak: Ankara evden eve nakliyat

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç