Musul Türkiye İçin Neden Önemli?


Mithat BaydurSiyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur, Musul operasyonunu, Musul’un Türkiye Tarihindeki Önemini değerlendirdi. Baydur, Türkiye artık bölgede oyun kurucu dedi.

Irak’ın 2. kenti olan Musul’u Işid 2004 yılında işgal etti, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Musul’u almak için harekete geçti, ancak operasyon sonrası Musul’da kontrolü kimin sağlayacağı hakkında tartışmalar sürüyor. Türkiye ise Musul için kararlılığını koruyor. Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer alan Musul bundan 90 yıl önce lozan anlaşması ile birlikte nasıl kaybedildi, bölgenin Türkiye tarihindeki önemi ne idi? Prof. Dr. Mithat Baydur, bu önemli konuyu değerlendirdi.

Artık oyun kurucu bir Türkiye var

Baydur; bölgede artık oyun kurucu bir Türkiye var. Musul 400 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmış önemli vilayetlerinden bir tanesi. 400 yıl Osmanlı egemenliğinde kalması dışında, ocak 1920’de toplanmış son osmanlı mebusan meclisinde, milli ant anlamına gelen misak-ı milli sınırları içerisinde olmasından ve daha sonrada fevkalede tartışmalı bir şekilde konjoktürel olarak İngiltere’nin domine ettiği görüşmeler sonunda İngiltere’nin mandası Irak’a bırakılmak zorunda kalan bir vilayettir Musul.

İlgili>>  Türkiye Musul Operasyonunda Neden Yok?

Lozan anlaşmasının 3. maddesinin 2. fırkasına göre;  Musul için 9 aylık geçici sınır belirleniyor. Daha sonra bunun milletler cemiyetine havale edilmesi kararlaştırılıyor. Milletler cemiyeti toplanmadan önce Türkiye’nin gücünü kuvvetini kırmak içinde ünlü şeyh said ayaklanması oluyor. Bu tamamen Türkiye’nin önemli güçlerini buralara seferber ederek, Musul konusunda herhangi bir operasyona girmemesi ve İngiltere’yi bir daha uğraştırmamasını temin etmek içindir.

İngiltere’nin yapmış olduğu bu manüpilasyonları ve müdaheleci tavrı şu anda ABD tarafından yapılmaktadır. Sanıldığının aksine Suriye’den çok Irak ve Musul ABD için çok daha önemli. Bu sefer iç enerjisini tüketmiş bir Türkiye yerine bölgede oyun kurucu bir Türkiye var.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç