Murat Boz Kimdir?


Murat Boz 7 Mart 1980 tarihinde Zonguldak ilinin Ereğli ilçesinde doğdu. Ayşe Nedret ve Cafer Boz çiftinin ali Adındaki ilk çocuğundan sonra ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ereğli ilçesinde tamamladı.

Orta öğrenimini tamamladıktan sonra annesi Murat Boz’u müzik yarışmalarına yönlendirdi. Murat Boz 1995 yılında girdiği yetenek sınavlarını kazanarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne başladı.

4 yıl yatılı okudu, aynı zamanda piyano ve keman dersleri aldı. Murat Boz, 1998’de Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen liseler arsı müzik ve halk oyunları yarışmasında birinci oldu. Sonrasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’in caz vokal bölümüne girdi. Okulu tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi devlet Konservatuvarı’na başladı.

Murat Boz, 2000 yılının başında vokalistlik yapmaya başladı. İlk olarak Emel Müftüoğlu’nun vokalistliğini yaptı. Daha sonra grup hepsi, Hande Yener, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil, Nilüfer ve Tarkan olmak üzere birçok şarkıcıya vokalist olarak eşlik etti. En uzun süre Tarkan il çalışarak 6 yıl vokalistliğini yaptı.

2004 yılında, Nil Karaibrahimgil’in Nil Fm albümünde yer alan “bronzlaşmak” şarkısının klibine rol aldı.

2005 yılında hepsi grubunun bir albümündeki “yalan” şarkısında gruba eşlik etti.

2006 yılında Nil Karaibrahimgil tarafından yazılan ve bestelenen “aşkı bulamam ben” şarkısını single olarak yayımlayarak çıkışını yaptı. 2006 yılını ekimin ayında ise şarkıcının ilk stüdyo albümünü tamamlandı. 2007 yılının başında ise albümü “maximum” stardium etiketleriyle satışa sunuldu. Albümdeki “maximum” ve “puf” şarkılarına klip çekil. Bu şarkılardan ilki Türkçe Top 20’de üç numaraya yükseldi.

Murat Boz, 2007 yılında Altın Kelebek, İstanbul FM Altın Ödülleri ve Kral TV video müzik ödüllerinden en iyi çıkış yapan sanatçı kategorisinde ödül aldı.

2008’de şarkıcının ilk Extended Play albümü olan “uçurum”, dokuz sekiz müzik etiketiyle dinleyicisiyle buluştu. 2009’un şuna ayında “şans” adı verilen ikinci stüdyo albümü yine dokuz sekiz müzik etiketiyle satışa sunuldu. “Özledim”, “sallana sallana”, “gümbür”, “iki medeni insan” ve “buralardan giderim” şarkılarına klip çekildi.

Murat Boz, 2010 yılının nisan ayında Soner Sarıkabadayı tarafından yazılıp düzenlenen “hayat sana güzel” şarkısını single olarak satışa sundu. 2011 yılı Mayıs ayında üçüncü stüdyo albümü “aşklarım büyük benden”‘i satışa sundu. Bu albümden “hayat öpücüğü”, “geri dönüş olsa”, “kalamam arkadaş”, “bulmaca” ve” soyadımsız” şarkılarına klip çekti.

2011 yılının sonlarında Türkiye’de gerçekleşen Van depremi mağdurlarına yardım için düzenlenen “van için pop” konserlerinde yer aldı.

2012 yılında altın kelebek ödülleri’nden en iyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti ödülünü ve Kral Müzik Ödülleri’nden en iyi erkek sanatçı ödülünü kazandı.

2012 Ağustos’da ilk remix albümü olaran “dance mix”‘i Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle yayımladı.

Başarılı sanatçı ayrıca 2011-2016 yılları arasında o ses Türkiye’nin 2014-2015 yılları hariç tüm sezonlarında jürilik yaptı. O ses Türkiye yarışmasında espirili ve eğlenceli hareketleriyle hayran kitlesini artırdı. Murat Boz ayrıca, yetenek sizsiniz programında jüri üyeliği yaptı.

2014 yılında ünlü şarkıcı Gülşen’e “iltimas” adlı şarkısında eşlik etti.

2014 yılı Temmuz ayında sekiz yıllık sevgili Eliz Sakaçoğlu’ndan ayrıldı.

2016 yılında başrollerini Burak Özçivit ve Aslı Enver ile paylaştığı “Kardeşim Benim” filmi vizyona girdi. Bu filmi iki milyonun üzerinde gişe yaparak oldukça başarılı oldu. Ayrıca yakışıklı sanatçı başrolünü paylaştığı Aslı Enver ile güzel bir beraberliğe adım attı.

2016 Nisan ayında dördüncü stüdyo albümü olan “Janti”‘yi DMC müzik aracılığıyla yayımladı.

2016 aralık’ta ise İrem Sak ve Yasemin Allen ile başrolünü paylaştığı “Dönerse Senindir” filmi vizyona girdi. Filmde oldukça başarılı bir performans sergileyen Murat Boz’un bu filmi ise kardeşim benim filmi kadar başarılı olamadı. 8 hafta vizyonda kalan film ancak altı yüzbine yakın gişe yapabildi.

Oldukça geniş bir hayran kitlesine sahip olan popçu koyu bir beşiktaş taraftarıdır.

Şarkıcı ayrıca Colin’s, Paraf Kart, ve Yedigün gibi markalarında reklam filmlerinde rol aldı.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç