Modern Kölelik: Taşeron İşçiler


Salih ÖrsTaşeron işçi Derneği Federasyonu Kurucusu Başkanı Salih Örs teşeron işçiler hakkında bilgi verdi.

Asgari ücret dediğimiz zaman bazılarına çok büyük para geliyor

Taşeron işçiler 2002 yılında 238 bin civarında iken bugün yaklaşık 2 milyon civarına ulaştı. Kamudaki olanları saymıyorum eğer özeli de katarsak 5 milyon taşeron işçiler var. Bunların büyük kısmı asgari ücretinde ama çoğunlukla altında çalışanlar. Asgari ücret dediğimiz zaman bazılarına çok büyük para geliyor. Kirasını ödüyor yemeğini ödüyor, doğalgazını ödüyor, hergün peynir yiyebilen birisi gözüyle bakıyor taşeron işçiye. Ama maalesef çocuğunu dışarıya bile çıkaramayan taşeron işçi var. Taşeron işçinin neresine dokunursanız bir ah işitirsiniz.

Taşeron işçiler daha yeni yeni halklarını arama statüsüne geldiler ama burada tam haklarını ararken sayın bakanımız taşeron işçiliği bitireceğim dedi. Yakında kiralık işçiler gelecek.

taşeron işçi

Bayram geliyor diye sevinemiyoruz

İşsizliğe çare olsun diye taşeron sistemi geldi. Kamudaki yüksek maaş alan kadrolu arkadaşları azaltarak taşeron işçiliği getirdiler. Taşeron işçiliği, asgari ücret ile kişileri çalıştırmaktır. Asgari ücretin neresini düzenlerseniz düzenleyin şu anda devirde asgari ücret ile geçinmenin mümkünü yok. Taşeron işçiler 2. hatta 3. işini yaparak ailesini geçindirmeye çalışıyor. Ev kiraları 500 Tl doğalgaz 250 Tl bu insana 150 Tl para kalıyor. Bunun içerisinde ekmek parası felan da yok. Bu paraya geçinebilirseniz geçinin. Faruk Çelik’e sesleniyorum: Bana inanın arkadaşların arkadaşlarla birlikte hakkımızı helal etmiyoruz sayın bakanımıza. Zor durumda bıraktı asgari ücretle çalışanları. Biz bayram olmasın diye dua ediyoruz. Çünkü çocuğumuzu biz çarşıya çıkartamayacak durumdayız.

Taşeron işçilere sorun cebinizde para var mı diye? çocuğunuza harçlık verebiliyor musunuz? veremez. Çocuğuna para vermekte çok zorlanan bir kesim. Biz istihdam yarattık iş bulduk bence yanlış bir sistem.

Taşeron çalışanın hiçbir sosyal hakkı yok

Firmaları zaten biz görmüyoruz firmaları tanımıyoruz ama şu bir gerçek firma yetkililerin çoğu yandaşların yetkilileri oluyor. Baskı sonucu baskı oluyor. Taşeron işçi ben izin kullanacağım diyor veya hakkımı kullanacağım diyor, şirket yetkilisi ise izin hakkın, tazminat hakkın, doğum iznin, babalık hakkın yok diyor. 4857 sayılı kanunda hepsi var. Ben bu ülkede şunu anlamıyorum: Taşeron işçisi olarak ayrı bir kanun var onunla mı yönetiliyoruz yoksa 4857’li kanun kamu çalışanlara özel mi?

İlgili>>  Yukarıda koalisyon olursa insanlar yumuşar

Faruk Çelik Tür-İş genel kurulunda arkadaşlara şöyle demişti; sizin altınızda köle gibi çalışan işçiler var demişti. Bunu kendisi ifade etmişti. Ama gel gelelim bu ülkeyi siz yönetiyorsanız bu ülkenin çalışma bakanı iseniz bizden mesülsunuz. Tamam bize acıdı köle gibi çalıştığımızı söyledi ama sen bakansın senin altındaki işçi izin kullanmıyor, tazminat alamıyor, mesaisi yok, mesaisi belirsiz, adam 12-14,16 saat çalıştırılıyor ve gelmeye de mecbursun deniliyor. Yemek saatini bile tatilden sayıyorlar, sen o zaman bunu söylüyorsun hem de uygulatıyorsun. Hem acıtıyorsun hem de uygulatıyorsun, bun yapmayacaksın. Son çıkan torba yasada taşeron işçilerinin sorununun çözüldüğünü ben sanmıyorum.

taşeron işçiler

Türkiye’de ne üretiliyor ise yüzde 70’inde taşeron işçinin emeği vardır

Son çıkan torba yasada konu şu idi; asıl iş ve yardımcı işler belirlenecek denildi. Ben buna kökten karşıyım çünkü emsal diye bir hastahaneyi alırsanız, Türkiye’de ne üretiliyor isen emin olun yüzde 70’i taşeron işçinin emeğinden alın terinden geçmektedir. Hastahaneye gidiyorsunuz, ilk önce kimden geçiyorsunuz ilk önce özel güvenlik görevlisinden geçiyorsunuz. Özel güvenlik arkadaşların darp edildiğini, bıçakladığını görüyorsunuz. Güvenlikçiye diyor ki bakan güvenlikçiler bizden değildir, asıl işte çalışmaz diyor. Bana kalırsa ben senin hayatını koruyor ise bundan daha önemli asıl iş yoktur.

Temizlikçi arkadaşıma diyorlar ki; asıl işi yapmıyorlar. Nasıl yapmıyorlar; hastahanede, belediyede senin hijyenin için uğraşmıyor mu? hastamızın senin benim bakamadığım hastanın her türlü temizliğini yapıyor, bu asıl iş değil mi? bunu hangi bakış açısıyla bakıyorlar anlayamıyorum. Ben bunların bakış açısını bir türlü anlayamıyorum.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Devrim gelmeli ve bu sistem bir an önce son bulmalı. Kimse başkasının kölesi olarak doğmadı ve modern köleliğe son artık yeter.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç