Miyom Tedavi Edilmezse Ne Tür Sorunlara Yol Açar ?


 

Nur BeştayKadın hastalıkları ve doğum uzmanı Jin. Op. Dr. F. Nur Beştay, miyom tedavi olmazsa ne tür sorunlara yol açar sorusunu cevapladı.

Miyomlar genelde iyi huyludur ama teorik olarak ve çok nadir de olsa kötü huylu olma ihtimalleri var. Sarkom denilen kötü olan bir tümöre dönüşebilirler.

Normal takip ettiğimiz bir miyom aniden büyür ve o zaman şüphe oluşturur ve hemen alınması gerekir. En önemli cerrahi endikasyonu budur. Takipte de en önemli nokta hemen büyüdüğünü tespit etmektir. Klinik olarak şikayete sebep oluyorsa tedavi edilmelidir.

Çok küçük miyomlar, ceviz kadar olan miyomlar sorun oluşturmazlar. Bulunduğu yere bağlı olarak ceviz kadar bir miyom bile rahimin içerisindeyse eğer doğurganlık çağındaki bir hanımın gebe kalamamasının sebebi olabilir. Veya rahim katı içerisinde ise rahimin adet dönemlerinde kasılmasını etkilediğinden ya da damarlarını bozduğundan dolayı aşırı kanamalara ve kansızlığı ve kansızlık sonucu gelen hastalıklara neden olabilir. Kansızlık sebebi olabilecek kadar çok adet görüyorsa kişi mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

miyom

Bası semptomları yapabilir, basıya bağlı şikayetler oluşturabilir. En başında ağrı gelir bunların. Karın ağrısı olabilir, göbeğe yayılan daha üst kısımlara yayılan ağrı olabilir. Veya kasıntılarda sanki adet görecek gibi bir ağrı vardır ve süreklidir. Bel ağrısı yapabilir. Bel ağrısında genellikle belim tutuldu gibi düşünürle aslında miyomdan dolayı olabilir. Rahimi tutan bağlar vardır ve bağlar kasıklara ve bele doğru yayılır.

İlgili>>  Tüplerdeki Tıkanıklık ve Hasar Nasıl Anlaşılır?

Ağrıda tedaviyi gerektiren şikayetlerden bir tanesidir. Diğer şikayetler idrar yolları ile alakalıdır. İdrar yollarını bası yapar, özellikle böbreklerden mesaneye idrarın boşaldığı kanallar vardır, sağdan ve soldan rahimin arkasından mesaneye doğru gelirler. Eğer miyomlar çok büyükte ve rahimi büyütmüşse ve yolları bastırıyorsa bu yüzden böbreklere kadar ulaşabilen sorunlara sebep olabilir.

.

Miyomlar tüp bebek tedavisinde başarıyı etkiler mi?

Miyomlar tüp bebek tedavisi sırasında başarıyı etkileyen bir faktördür. Miyomun yeri çok önemlidir, rahim dokusu içerisinde miyom embriyoyu transfer edilen boşluk içerisinde mi doğmakta? rahmin orta tabakasında mı gelişmekte? bunlar çok önemlidir. Yani miyomun embriyo transferi yapılacak bölge ile ilişkisi var mı yok mu önemlidir.

Rahmin dışarısında yerleşen miyomlarda tüp bebek üzerinde başarıyı etkileyen bir etkisi yoktur. Fakat rahmin orta kısmında özellikle 4cm’in üzerindeki miyomlar tüp bebek başarısını kesinlikle azaltmaktadır. Bunlar histeroskopik yöntem ile veya rahmin orta kısmında yer alan miyomların da laparoskopik yöntem ile alınması tüp bebek başarısını artırır.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç