Miyom nedir? Nasıl tedavi edilir?


Teksen ÇAMLIBELKadın hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, miyom tedavisi hakkında bilgi verdi.

Miyomlar kadınların sıklıkla rastladığımız rahatsızlıktır, diyelim ki her 4 kadından birisinden miyom bulunmaktadır. Annenizde, teyzenizde miyom varsa sizinde olabilir. Miyom rahimde olan urdur.

Rahim kasının içerisinde kanser olan yumrular vardır, yumrular büyüdükçe baskı oluşturmaktadır, çok büyüyen miyomlarda mesaneyi basınç yapıp, aşağı doğru bir gitme ortaya koymakta ve sık iktidara gitmeye sebep olmaktadır. Bazen de kabızlık yapmaktadır. Adet kanamaları uzun ve şiddetli olabilir, rahim kasılamadığı için kanı kesememektedir.

miyomKadınlarımızda bunun sonucunda kansızlık olmaktadır ve bu süreç yavaş yavaş gelişmektedir, kolay yorulma, halsizlik olabilir. Ciddi kansızlıklara sebep olur.

Miyomlar bazen izlenir bazen de ameliyat gereklidir. Rahimin içerisinde büyümemiş olanları sadece izliyoruz. Ameliyatlar da miyom hastaya şikayet veriyorsa bunun ameliyatı uygundur. Bazen çok ender de olsa kanserleşme şansı olabilir. Ameliyatlar sezaryan gibi kesilip alınabilir. Ya da alttan yapılan bir ameliyatlar olabilir. Bazen miyomlar göbek deliğinden girilipte alınabilir. Çok daha büyük miyomlarda açık ameliyatları yapıyoruz.

Çocuğu olmayanlar da 5 santim miyom gebelik şansını azaltmaktadır. Herhangi bir kısırlık sorunu olmayan kimselerde izlemek yeterli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in