Miyom Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Teksen ÇAMLIBELKadın hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel, miyom tedavisi hakkında bilgi verdi.

Miyomlar kadınların sıklıkla rastladığımız rahatsızlıktır, diyelim ki her 4 kadından birisinden miyom bulunmaktadır. Annenizde, teyzenizde miyom varsa sizinde olabilir. Miyom rahimde olan urdur.

Rahim kasının içerisinde kanser olan yumrular vardır, yumrular büyüdükçe baskı oluşturmaktadır, çok büyüyen miyomlarda mesaneyi basınç yapıp, aşağı doğru bir gitme ortaya koymakta ve sık iktidara gitmeye sebep olmaktadır. Bazen de kabızlık yapmaktadır. Adet kanamaları uzun ve şiddetli olabilir, rahim kasılamadığı için kanı kesememektedir.

miyomKadınlarımızda bunun sonucunda kansızlık olmaktadır ve bu süreç yavaş yavaş gelişmektedir, kolay yorulma, halsizlik olabilir. Ciddi kansızlıklara sebep olur.

Miyomlar bazen izlenir bazen de ameliyat gereklidir. Rahimin içerisinde büyümemiş olanları sadece izliyoruz. Ameliyatlar da miyom hastaya şikayet veriyorsa bunun ameliyatı uygundur. Bazen çok ender de olsa kanserleşme şansı olabilir. Ameliyatlar sezaryan gibi kesilip alınabilir. Ya da alttan yapılan bir ameliyatlar olabilir. Bazen miyomlar göbek deliğinden girilipte alınabilir. Çok daha büyük miyomlarda açık ameliyatları yapıyoruz.

Çocuğu olmayanlar da 5 santim miyom gebelik şansını azaltmaktadır. Herhangi bir kısırlık sorunu olmayan kimselerde izlemek yeterli.

Belirtileri nelerdir?

Miyomlar çok çeşitli şikayetlere yol açabilirler. Bunlar arasında en sık görülen ve kadınları en çok rahatsız eden belirti adet kanamalarına olan olumsuz etkidir. Miyomlar adet kanamalarının miktarını arttırabilirler ve bu nedenden dolaylı olarak anemiye (kansızlığa) neden olabilirler. Adet kanamalarının süresini arttırabilirler. Adet kanaması dışında ay içinde başka kanamalara yol açabilirler. Miyomlar ayrıca adet sırasında ve adetle ilişkisiz olarak karın alt bölgesinde ve kasıklarda ağrı yapabilirler.

İlgili>>  Adet Düzensizliği Neden Olur?

Tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara yol açar?

Çok büyüyen ve karın boşluğuna doğru genişleyen miyomlar idrar kesesi ve kalın barsak gibi çevre dokulara baskı yapabilirler, bu nedenle idrar ve dışkı yapmada zorluğa neden olabilirler. Rahmin iç yüzeyine doğru büyüyen miyomlar düşüklerin ve kısırlığın bir nedeni olabilirler.

Nasıl tedavi edilir?

Miyomların tedavisinde cerrahi yöntemlerle tek tek miyomlar rahimden ayıklanıp çıkartılabilecekleri gibi, doğurganlık yaşını geçirmiş bayanlarda miyomlu rahim tümden de çıkartılabilir (histerektomi). Aylık veya üç ayda bir verilen GnRH-agonistleri denilen bir enjeksiyon (iğne) ile miyomlar kısmen küçültülebilir, ancak yan etkileri nedeniyle bu iğneleri sürekli kullanmak mümkün değildir. Bu iğneler bırakıldığında miyomlar yeniden eski boyutlarına yükselirler, bu nedenle pratikteki kullanımları ameliyat öncesi miyomları küçültmek ve kanamayı biraz olsun azaltarak ameliyata daha yüksek bir kan oranı ile girmeyi sağlamakla sınırlıdır. Son olarak, miyom tedavisinde yeni yeni kullanılmaya başlayan embolizasyon yöntemi ile girişimsel radyologlar bir pıhtıyı miyomu besleyen damarlara doğrudan radyolojik görüntüleme altında göndererek ve bu yolla miyomun kan beslenmesini keserek onu küçültmeye çalışmaktadırlar.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç