Mısır’da Cunta Mahkemesinden 13 İdam Daha


Eşref Abdulgaffarİhvani Muslimin liderlerinden Dr. Eşref Abdulgaffar, 13 Müslüman Kardeşin idam kararı resmen ilan edilmesini ve Mısır’daki Cunta Mahkemesi kararını değerlendirdi.

Darbeden sonra 14 Ağustos darbesinden sonra yani büyük bir sorunun girdi aslında ülke. Hiçbir kanun ve hukuk gözetilmeden her şey yapıldı maalesef. Yargı mensupları maalesef hükümetten gelen direktifler doğrultusunda hareket ettiler ve aslında bu katliamları işleyenler de sokaklar da dolaşmaya başladılar. Özellikle Rabia katliamından sonra takriben binlerce insanın katledildiği 5 bin insanın katledildiği Rabia parkından şu ana kadar herhangi bir kim yargılanmadı.

Barışçıl şekilde gösteri yapanlar yargılanıyor, hapislere konuldular ve idam kararları alındı onlar hakkında. Son alınan idam kararları noktasında 1500 kişi hakkında idam kararı alındı. Müftü de takriben bunların 39 una tastik etti bunları. Bunlardan bazı bayanlar vardı hiçbir gösteriye katılmaması rağmen idam karar alındı. Sadece böyle sokakta bulunduğundan dolayı, sokakta gezdiğinden dolayı, onun ve çocuklarının hakkında idam kararı çıkartıldı. Müslüman kardeşler liderlerinden bir çoğu onlara da 4 kere idam hükmü verildi. Müslüman Kardeşlerin lideri Muhammed Bedii’de bunların arasındadır.

Şu ana kadar sadece 1 kişiye idam kararı uygulandı Mısır’da idam edildi kardeşimiz. Herhangi bir suç isnat edecek olmamasına rağmen bu kardeşimiz idam edildi maalesef. Hatta avukatı şöyle bir şey söylüyordu; Sadece tutuklanıp hapse konuldu ve üzerine bu hüküm uygulandı. Ve Avukatsız bir şekilde yargılanıp idam edildi. Görünen o ki hükümetten gelen şeyler gösteriyor ki herhangi bir suç işlemeyen kardeşimiz idam edildi.

İlgili>>  Ortadoğu Konusunda Ak Parti İktidarı Sınıfta Kalmıştır

 

Günlük olarak idam kararları çıkmaktadır. Maaleserf şu an bütün dünyada bu şekilde bunu seyretmektedir. Çıkan idam kararlarına karşın sessiz kalmaktadır. 2014 -2015 ‘ten beri 1000 tane idam kararı çıkmazken bir günde 1000 kişinin idam kararı çıktı.

Maalesef özellikle uluslarası kamuoyunu Amerika ve batı bazı bölgesel devletler maalesef darbenin arkasında durdurlar. Darbeyi desteklediler başından beri. Hatta rabia olaylarında 5000 insanın ölümüne karşı hiçbir ses çıkarmadılar. Bir güde 500’den fazla kişinin idam kararı çıktı ve herhangi bir kimseden ses çıkmadı. Uluslarası hukuk kuruluşlarından da baktığımızda baktığımızda bazı tavsiye kararı aldılr, Mısır hükümetin aldığı bu yanlışlık karşısında ama malesef BM’lerin aldığı kararlarda Mısır hükümetin yanlış yaptığını söylediler ama hiçbir şey yapılmadı ekstradan. Fransa’da ya da İngiltere’de bir kişi idam edilseydi bütün dünya ayağa kalkardı ama Mısırda onlarca insan öldürülüyor bir günde ama kamuoyundan ses çıkmıyor.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç