Mimar’ın Sinan’ın Kalfalık Eseri: Süleymaniye Camii


 

Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii mimari ve sanatsal açıdan bir başyapıt olarak değerlendiriliyor. 459 yıllık bu yapıya bir göz atalım.

Anadolu, Ortadoğu ve Balkanları kucaklayan Osmanlı Devleti 3 kıtadaki halkların kültürleri ve kaderleri ile iç içe geçmiş bir bütün. Bu bütünün zamanda ve mekanda birlikteliği ise osmanlı mimarisi ve Süleymaniye Külliyesi.

7 tepeli İstanbul’un 3. tepesine kurulu Süleymaniye Külliyesi geçirdiği yangın ve depremlere rağmen hala ayakta. Tarihe atılan bu imza Osmanlının baş mimari Mimar Sinan’ın. Süleymaniye külliyesinin kalbi ise Süleyma Camii.

Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii kanunu Sultan Süleyman’ın emri ile inşa edildi. Yapımına 1550 yılında başlanan Süleymaniye Camii 1557’de tamamlandı. İhtişamlı bir devrin ihtişamlı bir yapıtı olan Süleymaniye Camii mimari özellikleri ile dikkat çekiyor.

İstanbul’a hakim konumu ile Süleymaniye Camii aynı zamanda osmanlı devletinin gücünün simgesi. 4 minareye sahip Süleymaniye Cami, minare sayıları ile Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4. padişah oluşunu simgeliyor. Minarelerindeki 10 şerefede Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlıda ki 10. padişah olduğuna işaret ediyor.

 

süleymaniye camii

 

Mimar Sinan’ın diğer eserlerinde olduğu gibi Süleymaniye Camiinde büyüklük ve tevazu bir arada, sadeliğin görkeme dönüştüğü camii de taş kapısı bir sanat eseri görünümünde. Sivri kemerli 28 kubbeli avluda ise çadırvan karşılıyor ziyaretçileri. Yüksek kubbeli camiinin içi seçkin hat işleme ve çiniler ile bezeli. Hünkar Mahfili, mihrap ve minber ise usta bir işçiliğin ürünü.

 

süleymaniye camii

 

Görkemli bir camiinin yanı sıra 16. yüzyılda her türlü sosyal hizmeti bünyesinde toplayan, medresesi, tıp okulu, imarethanesi, kervansarayı, hamamı ve darülşifası ile süleymaniye külliyesi osmanlı tarihi ve medeniyetini geleceğe taşımaya devam ediyor.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in