Mimar’ın Sinan’ın Kalfalık Eseri: Süleymaniye Camii


 

Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye Camii mimari ve sanatsal açıdan bir başyapıt olarak değerlendiriliyor. Anadolu, Ortadoğu ve Balkanları kucaklayan Osmanlı Devleti 3 kıtadaki halkların kültürleri ve kaderleri ile iç içe geçmiş bir bütün. Bu bütünün zamanda ve mekanda birlikteliği ise osmanlı mimarisi ve Süleymaniye Külliyesi. 459 yıllık bu yapıya bir göz atalım.

Süleymaniye Camii Özellikleri

  • Mimar Sinan’ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii Kanunu Sultan Süleyman‘ın emri ile inşa edildi.
  • Yapımına 1550 yılında başlanan Süleymaniye Camii 1557’de tamamlandı. İhtişamlı bir devrin ihtişamlı bir yapıtı olan Süleymaniye Camii mimari özellikleri ile dikkat çekiyor.
  • İstanbul’a hakim konumu ile Süleymaniye Camii aynı zamanda Osmanlı devletinin gücünün simgesi. 4 minareye sahip Süleymaniye Cami, minare sayıları ile Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethinden sonraki 4. padişah oluşunu simgeliyor.
  • Minarelerindeki 10 şerefede Kanuni Sultan Süleyman’ın Osmanlıda ki 10. padişah olduğuna işaret ediyor.
  • Mimar Sinan haşere, akrep ve böceklere karşın önlem olarak avizelerin ortasına deve kuşu yumurtaları yerleştirmiştir.
  • Mimar Sinan’ın diğer eserlerinde olduğu gibi Süleymaniye Camiinde büyüklük ve tevazu bir arada, sadeliğin görkeme dönüştüğü camii de taş kapısı bir sanat eseri görünümünde.
  • Sivri kemerli 28 kubbeli avluda ise çadırvan karşılıyor ziyaretçileri. Yüksek kubbeli camiinin içi seçkin hat işleme ve çiniler ile bezeli. Hünkar Mahfili, mihrap ve minber ise usta bir işçiliğin ürünü.
  • Görkemli bir camiinin yanı sıra 16. yüzyılda her türlü sosyal hizmeti bünyesinde toplayan, medresesi, tıp okulu, imarethanesi, kervansarayı, hamamı ve darülşifası ile süleymaniye külliyesi osmanlı tarihi ve medeniyetini geleceğe taşımaya devam ediyor.
  • Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve Hürrem Sultan gibi bir çok ismin kabr-i şerifi caminin külliyesi içerisindedir.

 

 

 

süleymaniye camii

 

Süleymaniye Camii Nerede ve Nasıl Gidilir

Süleymaniye Camii, kendi adını verdiği Süleymaniye Mahallesi’nde, yani Fatih sınırları içerisinde.

Camiye ulaşım için en kolay yollardan birisi Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na kadar gelip, buradan kısa bir yürüyüş yapmak.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Galata Köprüsü’nden Eminönü doğru gelirken; köprüden sağa çıkış yapıp İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önündeki ışıklardan sola doğru yokuşu çıkarlarsa, karşılarına Süleymaniye Camii’nin tabelaları gelecektir.

Otobüs ile gelmek isteyenlerse direk Süleymaniye Camii Durağı’ndan geçen 48T Hamidiye Mahallesi – Taksim Hattı’nı kullanabilirler.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç