Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


mide polipleri

 

Mide Kanseri, Türkiye’de ve dünyada en sık görülen kanserlerden birisidir. Mide kanseri ve diğer mide hastalıklarının oluşumunda, beslenmenin ciddi rolü vardır. Nişasta, turşular, tuzlanmış et ve balık gibi besinlerin sık tüketilmesi kanser riskini artırır.

Alkol ve sigara kullananlarda, kan grubu A olanlarda, 50 – 70 ya aralığında olan kişilerde, erkeklerde ve midesinde “helicobacter pylori” isimli bakteri olanlarda mide kanseri daha sık görülmektedir.

Mide kanserinde en sık rastlanan belirtisi mide bölgesinde ağrıdır. İştahsızlık, kilo kaybı, yutma güçlüğü, bulantı ve kusma diğer belirtilerdir. Ancak bu belirtiler mide kanserine özel bulgular değişir aynı belirtiler diğer mide rahatsızlıklarında da görülebilir.

Mide temel tanı endeskopi işlemidir. Endeskopi esnek bir borunun hekim tarafından hastanın ağzından yemek borusu ve mideye bir kamere eşliğinde sokulmasıdır. Bazı hastalarda lokal hastası uygulanabilir. Bunun amacı hastanın öğürmesini ve mide bulantısını önlemektir. Endoski yaparken hastadan bir parça alınır ve incelenir. Endeskopi genel olarak güvenli olmasına rağmen bazı riskleri vardır. Tahrişe bağlı kanama, enfeksiyon, yemek borusunda yırtık oluşmasıdır.

Endoskopi yaptırmak istemeyen hastalar için konforlu bir alternatif ise kan örneği alınarak çalışılan Gastropanel isimli testtir. Gastropanel, midedeki asit fazlalığını veya azlığını, gastrit varlığını, H. pilori bakteri infeksiyonunu, mide kanseri riskini, midede ülser varlığını ve emilim bozukluğu olup olmadığını gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in