Mide Kanaması Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi


 

Mide kanaması geniş bir alanı ifade eder, mide kanamasındaki neden ya orada bir yara vardır ya da damarda bir yırtılma çizilme vardır kanın dışarıya gelmesine mide kanaması denir.

Mide kanamasına en sık neden olan varis ve ülser kanamalarıdır. Ülser kanamaları içerisinde mide ülseri, 12 parmak ülserine bağlı olabilir. Bunların kendi içerisinde öğürmeye bağlı gelişen ve öğürme sonrasında yemek borusunun alt ucundaki yırtıklara bağlı olarak kanama gelişebilir.

Mide kanamasında bir çok neden sorun olabilir, yemek borusunda olan kanamalar olabilir orada intihap olabilir. Mide ve 12 parmak bağırsağındaki kanamalar ise oradaki ülserden olabilir. Mide kanamalarının yüzde 60’ı ülserdir diğerleri ise farklı sebeplerdir. En korkutucu kanama ise varis kanamalarıdır.

Varis kanamaları, özellikle karaciğer sirozu olan hastalarda en sık sebebi olanıdır. Bunun dışında çok çeşitleri vardır.

Mide kanaması nasıl teşhis edilir?

Mide kanaması ya da üst mide bağırsak sistemi kanaması yemek borusuna ait olabilir, mideye ya da 12 parmak bağırsağına ait olabilir. Bunların kanamalarında hasta kustuğunda mide kanaması işareti vardır.

Kişi kustuğunda kahve telvesi gibi bir renkten bahsediyosa. Dışkının katran gibi simsiyah olduğunu söylüyorsa bu hastada üsten gelen yemek borusu, mide ya da 12 parmak bağırsağından gelen bir kanama olduğundan şüphelenilebilir.

Hastanın midesinde olan bir ünser iç örtüsünün bütünlüğünü bozan bir yaranın varlığı ve bunun damarı açması ile birlikte kanamalar ortaya çıkmaktadır. Sebeplerin en sık başta geleni ülser kanamalarıdır.

Mide kanaması nasıl tedavi edilir?

Mide kanaması ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir, ikincisi ise endoskopi yöntemler uygulanabilir. İlaç tedavisinde asit düşürücü ilaçlar kullanılmakta.

Kanama ile hastaneye giden hastalarda hasta damardan beslenir ve takip edilir. Bu tip hastaların tedavisinde endoskopi çok önemlidir. Kanayan lezyon bu şekilde durdurulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in