Mezoterapi Nedir?


 

Kelime anlamı olarak mezo cildin orta tabakası terapi ise tedavi anlamındadır. Mezoterapi ilk olarak 1952 yılında Fransa’da Dr. Michael Pistor tarafından tesadüfi bir tedavi sırasında bulunmuştur. O zamandan beri tıbbın birçok alanında kendisine etkin bir yer bulmuştur.

Mezoterapi 1952’de uygulanmaya başlamıştır, mezoterapi, bazı kimyasal ilaçlar, bitkisel ürünler, mikro enjeksiyon tekniği ile cilt altına uygulamasıdır. Genellikle saç döküntüsü için uygulanır ve etkilidir. Saç dökülmeyi engeller. Bazı vakalarda yeni saç bile çıktığı gözlemlenmiştir.

Mezoterapi, kan dolaşımı artırarak deri altında etkisini gösterir. Haftada bir kez uygulanır maksimum 3 ay uygulanmaktadır.

Şimdiye kadar çeşitli spor dallarında, özellikle romatizmal hastalıklarda, fizik tedavi dallarında, eklem içine enjeksiyon şekli de aslında bir mezoterapi yöntemi olarak uzun zamandan beri kullanılmakta.

Ancak estetik dermatolojide son zamanlarda özellikle selülit tedavisinde, bölgesel zayıflamada, son derece başarıyla uygulanan, güzel bir yöntem olarak karşımıza çıkmakta.

Mezoterapide küçük miktarlarda yapılan mikro enjeksiyonlar ilaçların direk olarak problemli bölgeye verilmesini sağlar. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın problem çözülür, bol yol ile tedaviden maksimum tedavi olmaktadır. Seçilen bölgelere göre çok ince iğneler bulunmaktadır, önemli olan kullanılan ilaçları ve farmokolojik özellikleri, yan etki potansiyelini iyi bilmek gereklidir.

Tedavide uygulanan iğneler küçük olduğundan ağrısı da iğnenin boyutuna göredir ve ağrısı çok azdır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç