Mevsimsel depresyon nedir?


 

 

Depresyon kişinin çok yoğun bir hüzün, mutsuzluk, umutsuzluk hissetmesi halidir ve duygu nedeniyle günlük yaşantısının oldukça olumsuz şekilde etkilenmesi durumudur.

Mevsimsel depresyonlar, yılın belirli aylarında mevsimlerin değişmesi ile kendin gösteren ve o mevsim sonlandığında azalması ve kendiliğinden yok olması beklenen duygu durum bozukluğudur. Depresyon ile mevsimsel depresyonu ayıran en temel belirleyici, belirli bir dönem başlaması ve mevsimin sonlanmasından sonra kendiliğinden geçmesi durumudur.

Mevsimsel depresyonun belirtileri nelerdir?

Bir kaç farklı alanda kendini gösterir. Fiziksel olarak kişinin uyku düzeyinde veya iştahında değişiklik olur. Kişi daha fazla uykuya veya yemeğe ihtiyaç duyar. Kilo artışı gösterebilir. Bunlar fizyolojik değişikliklerdir.

Duygusal dünyası da çok değişgenlik gösterebilir, kişi daha gergin daha huzursuz, daha karamsar, daha keyifsiz ve mutsuz bir duygu durumu haline bürünür. Sosyal alanına da etki eder. Kişinin işinde ve ilişkilerinde bozukluklar olmaya başlar. İş yerinde motive kaybı ve isteksizlik görülür. Sosyal olarakta çeşitli çatışmalar, çeşitli gerginlikler kendini gösterir. Mevsimsel depresyon depresif belirtilerin belirli bir dönem içerisinde kendisini göstermesi halidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in