Metin Feyzioğlu: Toplumu Atatürk ve cumhuriyet ile problemli hale getirmeye çalışıyorlar


 

Halk TV’ye konuşmacı olarak katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, gündemi ve Türkiye’nin durumunu değerlendirdi.

Avrupa din savaşlarında birbirlerini kırarken, Türk İslam alimlerinin eserlerinil tercüme edip bir şeyler yapmaya çalışırken, ne olduda İslam coğrafyası geri kaldı. Avrupa ise üniversite açarak bilime yatırım yaptı. Bindiğimiz otomobilin bilgisayar programını üretmeye, teknolojiye yatırım yapmak için ciddi paralar ayırıyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti 57 İslam ülkesinden bir yıldız idi, niçin bir yıldız idi. Hurafelerin yerine bilimci, akılcı üreten zihinler ile yer değiştirmişti. Türkiye bilimin değeri olarak kurulmuştu. Fikri hür irfanı hür nesiller isteriz demek ülkenin gelişmesini istemek demek. Türkiye Cumhuriyetinde bir baktık ki ülkenin en başından başlayarak, hurafelerin önde olduğu farklı bir ilkel sistem geldi. Bizim coğrafyamızda, bütün senaryolara rağmen. Bir Mevla’nın Bir Yunus Emre’nin geçmiş olması ve Atatürk’ün gelip Türkiye Cumhuriyetinin sağlam temellere oluşturması, Işıd’in Taliban’ın kök salmasını engelledi. Halkın yüzde 90’ının Atatürk’le derdi yok. Ama bunu öyle yapmaya çalışıyorlar. Bu toplumun genlerini ilkel, bilimden hoşgörüden uzak bir sistemle yer değiştirmeye çalıştırıyorlar. Osmanlının son döneminde özünü korumuş olan köklerinin değiştirmeye çalışıyorlar. Zihinler formatlanıyor, zihinler değişince orada sıkıntı var.

İlgili>>  Türkiye'nin Ruh Hali

Siyasi iktidar bu yolda hiç bir zaman yalnız yürümedi, ilk dönemden itibaren topluma, sözde aydınları, makam mevki sahibi olan, sözde bilim adamları hep buldu. Bu yüzden ne zaman tehlikeye işaret etmeye çalışsak karşımızda bir koro vardı . Siz eski Türkiye’yi istiyorsunuz diyorlardı. Geldiğmiz bu noktada kimin eski Türkiye’yi istediği belli oldu.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç