Merkez bankası nereye bağımlı


ismet berkanHürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankasına müdahelesini değerlendirdi.

Tartışma iktisadi mi siyasi mi

Bu tartışma iktisat tartışması mı, siyaset tartışması mı onu anlamaya çalışıyorum. Türkiye çok yüksek real faiz ödediği günlerden geldi. Bugün real faiz 0.38’di son karar ile sıfırın altındayız, paradan para kazanmak söz konusu değil. Cumhurbaşkanı acaba TL’nin değerli olduğunu mu düşünüyor, TL’nin değeri alçaltılsın diye mi düşünüyor.

Kurumları istikrarlı politikaları uygulayabiliyor olması, ülkemizin daha fazla tasarruf yapmamız lazım, kaliteli üretim ve reform yapmak lazım. Yapısal reformlar yapılması gerekli, reformlar yapılmadıkça cari açık vermeye devam ediyor, yani başkasının parasını harcamaya devam ediyoruz. Yatırım harcıyorsak mesele yok, gelecekte daha çok para kazanacaksak sorun yok. Ama aldığımız kredi ile üstümüze başımıza kıyafet alıyor, tatile çıkıyorsak orada sorun vardır. Devletlerde aile gibidir.

İlgili>>  Bu kez Babacan'ı hedef aldı

Tasarruf açığı olduğu zaman eksi faiz verildiği zaman insanlar tasarruf yerine harcamayı tercih eder. Bankalar faizi çok vermezse insanlar para harcamaya devam eder.

İktidarında ve Merkez Bankası’nında bütçe politikaları var

 

Siyasi olarak ortada enteresan bir durum var. İktidar partisinin kendisini iktisadi programları var, Merkez Bankası ise ben senin politikanı beğenmiyorum dediği zaman ne olacak. İşin siyasi bölümünde bir tartışmalı durum var. Merkez bankasını görevi ise enflasyon ile mücadeledir.

İşin siyasi tarafında Cumhurbaşkanı faizler hakkında konuşuyor ama Başbakan, Ekonomi Bakanı bir şey söylemiyor. Ali Babacan ile Mehmet Şimşek Merkez Bankası başkanını savunuyor burada da başka bir problem var. Burada tartışmayı çok faydasız bir tartışma olarak görüyorum.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç