Menisküs Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıldır?


 

Menisküsün üst kemik ile alttaki kemik arasında yer alan kemiklerin birbirine sürtünmesini engelleyen çok önemli bir fonksiyonu vardır.

Menisküs olduğumuzu nasıl anlarız

Dizlerde ağrı ve kitlenme var ise dişlerin arasında çapağın girmesi gibi takılıyorsa, menisküs olabilir. Menisküs olunmaması için düzenli egzersiz önerilmektedir. Hatta yırtık çok büyükse diz kilitlenebilir. Kilitlenme, ayakta kalınca dizde ağrı oluşması, şişme menisküs yırtıklarının belirtileri arasında sayılıyor. Menisküs yırtıkları dikilebilir ve tedavisi mümkün. Ancak bazı yırtıklar hiç cerrahi müdahale gerektirmeyecek kadar önemsiz sayılabilirken bazı yırtıkların tekrar eski haline getirilmesi mümkün olmayabiliyor.

Belirti ve şikayetler

Diz içerisinden gelen sesler yırtığın ilk bulguları olabilir. Dizde ödem gelişene dek sporcular oyuna devam edebilir, ya da günlük aktiviteler yapılabilir. Ancak ödem geliştiğin de şikayetler oluşur. Şikayetler 24 – 48 saat içerisinde gelişir.

  • Diz de gerginlik ve şişlik
  • Eklem hareket açıklığında azalma
  • Diz de sıvı toplanması
  • Menisküsün yırtık parçası eklem içine düştüğünde takılma, kitlenme.

Menisküs yırtığı nedir

Menisküs yapısı itibari ile eklemlerin uyumunu artırdığı gibi eklemlerdeki yağlanmayı sağlar. Çok yönlü fonksiyonu olan bir yapıdır, her milimetrekaresi ayrı bir önem taşır.,

Günümüzde menisküs yırtığı muhafaza edilemiyorsa gerekirse dikilebiliyor. Menisküsün yüzde 10 u yırtık ise sadece yüzde 10 luk parça çıkartılabiliyor. Eğer yüzde 20 yırtık var ise sadece yüzde 20 lik bölüm alınır geri kalanlar ise fonksiyonlarına devam eder. Bütün diz rahatsızlıkları menüsküs değildir. Ayrıyetten sadece futbolcuların değil örneğin ev hanımların da yakalanacağı bir rahatsızlıktır.

Menisküs nasıl tedavi edilir

En ideal yöntem menisküsün dikilmesidir. Bunun için menisküsün dezavantajı da bulunmaktadır ancak belirli bir bölgede olan yırtıkların dikilince iyileşme şansı var ama bu şansı bir takım kanallar açarak yani menisküsün kanlanmayan bölgesine gelmelerini sağlayarak ya da orada kanlanmayı artırma şansı vardır. Özellikle genç sporcularda menisküs muhafaza olacak şekilde bir ameliyat yapılmalıdır.

Yırtığın tipine göre cerrahi tedavi olmaktadır. Cerrahi ameliyat kapalı yöntem ile olmaktadır. Diz ekleminin kamera ile ekleme girilirken diğer taraftan panç ve makaslar ile girilerek yırtığın tedavisi yapılmaktadır.

Menisküs yırtığı için ameliyat dışında ne tür tedaviler var?

Zedelenmenin miktarı önemlidir, zedelenme büyük ise ameliyat olabilir, küçük yırtıklarda ise ameliyatsız ömür boyu gidiyor. Zaman zaman ağrılara yol açsa da ciddi düzeyde olmuyor. Genç yaştaki insanlarda sert darbe ya da dönmeli durumlarda menüsküs yırtılabilir. Genç insanlarda menüskis daha ciddi yırtılır bunlar da genellikle ameliyat önerilir. Küçük çaplı yırtıklarda çok fazla parçalanmamış yırtıklarda harekette probleme yol açmayan yırtıklarda pek ameliyat önerilmemektedir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç