Meme Kanseri Teşhisinde Mamografinin Önemi Nedir?


 

Coşkun GörmüşGenel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Görmüş, meme tümörünün teşhisinde kullanılan Mamografi’nin çektirilmesinin zararından çok faydası olduğunu, mamografi çektiren kadınların yaşam süresinin daha fazla olduğunu anlatıyor.

Hekim olarak her zaman için yaptığınız bir işlemin verdiğimiz bir ilacın mutlaka kar zarar oranına bakarız. Eğer yaptığımız bir iş zararları olması ile birlikte hastaya kar sağlayacaksa bunu yapmaktan çekinmeyiz.

Bana gelen hastalar çok sık mamografi çektirmek istemiyoruz diyorlar. Çektirilmesi gerekirken bile çektirmek istemeyen hastalarda var radyasyondan dolayı. Bir mamografide vücudun aldığı radyason 2 rad civarında. 2 rad radyasyon dozu 8 saat uçak seyahatine eş değerdir. Eğer kişi mamografi çektirmemekten dolayı erken evrede bir meme kanseri yakalanamamış ise ve bu hasta meme koruyucu cerrahi yapılmışsa tamamlayıcı tedavi olarak mamografi yapılacaksa buradaki tedavide verilen radyasyon 6500 rad.

İlgili>>  Kolon Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bu konuda bir çalışma yapılmış 100 bin tane kadını düşündüğümüzde 40 ile 55 yaş arası kadınlara 2 yılda bir, 55 yaş ve üzeri kadınlara yılda bir kez mamografi çektirdiğimizde alınan radyasyona bağlı meme kanseri görülme ihtimali 100 binde 86. Sadece 86 kadında gözüküyor. Bu kansere bağlı ölüm oranı 10 bin.

Mamografi çektiren kadınlarda tümör erken dönemde saptandığı için çektirmeyen kadınlara göre sağ kalım oranı 5 kat daha fazla, yaşam süresi olarak 9 yıl daha fazla yaşıyor. Dolayısıyla riski var ama oluşturacağı fayda riskinden kat kat daha fazla olduğu için hanımlar mamografi çektirmekten korkmasın. Mamografi hala meme kanserini taramamız açısından elimizde altın bir buluş.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç