Mehmet Selim Kiraz Operasyonu ve Yaşananlar


mete yararGüvenlik politikaları uzmanı – Kuzey Irak’ta görev almış eski asker Mete Yarar, Çağlayan’da yapılan Savcı Mehmet Kiraz’ın şehit edilmesi ile sonuçlanan operasyonu değerlendirdi.

Teröristin o andaki psikolojisini anlamak kolay bir şey değildir, olalayın başlangıcından sonuna kadar gelinen sürece bakmak gerekli. Tartışalan konu şu; bir sürü güvenlik zaafiyeti konuşuldu, bu olay adliyede olmasa da dışarıda olma ihtimali de vardır. Sayın savcımızın dışarıda koruması da yok. Evine böyle bir operasyon yapma şansı da vardı. Tartışılan konu şu; içeriye nasıl girdiler? bence hiç tartışılmaması gereken bir konudur bu. Havalimanına bile silah sokuluyor, en üst düzeyde korunan bir yere bile silah sokuluyor.

Mesele avukat cübbesi ile girmesi girmemesi değil, bu saldırının olacağı nerede kesindi. Yaklaşık bir aydan beridir bir çok noktaya Berkin Elvan ile ilgili bir çok yere saldırı yapıldı amaç Berkin Elvan ile ilgiliydi. Ben güvenlik biriminin başında olsam ilk hedefim savcıları da korumaktır. Soruşturmayı takip ediyor ve devamlı olayı kapatmak gibi bir baskı var üzerinde. Benim aklıma gelecek ve ilk korumam gereken kişi sayın savcımızdır. Bu olay adliyeden dışarıda da çok net bir şekilde olabilirdi. Adliyede olmasının sebebi olayın vehametini artırmaktır. Büyük etki yaratmak için adliye seçilmiştir.

İlgili>>  Şok Suriye İddiası

İçeri girdiniz, içeride dolaştınız savcının odasına girdiniz. Bunlardan her biri güvenlik zaafiyetidir. En büyük güvenlik zaafiyeti savcının hedefte olduğunu görmezden gelmektir. Olay gerçekleşti ve olayın gerçekleşmesinden itibaren yaklaşık 6 saate yakın bir zaman geçti. Eğer bu olay ilk 15 dakika içerisinde olmuş olsaydı ben şuna katılırdım, çok hazırlıksızdır bir anda içeri girebilirsiniz ve olay kontrolden çıkabilir derim. Ama 6 saat tedbir almaya yeter bir saattir. Zaman zaman bu tür operasyonlarda polisin gücü yetmiyorsa silahlı kuvvetlerden de yardım alabilirsiniz.

Olayın başlangıcı içerisinde 6 saat içerisinde. Operasyonu planladınız, bu bir tercihtir ya içeri müdahele edersiniz ya da etmezsiniz, bu tercihi yapacak olan operasyonu yürüten şahıstır. Bu tercihi yapan kişiyi yargılamayız. Ama bu operasyonda b plan yok ben bunu yargılarım. 8 dakikalık bir operasyon planınız olamaz, bunun için en fazla 30 saniye lazımdır. Bir sürü tercih yaparsınız ama bir şeye bakarken operasyonun planlanması aşamasında ne kadar sürede girmişsiniz, içeride ne kadar mermi kullanmışsınız buna bakılır. Rehine kurtarma operasyonunda çok mermi kullanmaz, kullanacakları mermi sayısı 4 veya 5 tanedir. Özellikle böyle kısa alan giriyorsanız uzun namlulu silahla da girmezseniz.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç