Medyada şiddet ve özendirici görüntülere sınır geliyor!


Medyaya geleneksel aile kriteri geliyor. Türkiye’nin 2016 yılı aile başlığında; haber, dizi ve magazin programları sıkı bir denetimden geçecek.

Magazin programların ünlülerin özel hayatları sürekli verilmesi özellikle çocukları ve gençleri etkiliyor. Senelerdir devam eden dizilere de geleneksel aile kriterlerine uyması için tedbir alınacak. Düzenlemelerin koordinatör kurulu Aile ve Sosyal bakanlığı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’da düzenlemelere katkı verecek.

Yrd. Doç. Dr. Alper Evrensel, medyadaki şiddeti ve özendirici görüntülerin toplum üzerinde olumsuz etkilerinden bahsetti.

Güzel sıcak bir yuvanın içerisine bir huzursuzluk tohumu atılmış gibi dizi ve haber bulunmakta 2016 yılında bunun önüne geçmeye çalışılacak. Silah seslerinin diziler, şaşalı hayatların yansıtıldığı magazin programları ve kadın cinayetlerinin çok sık yer aldığı haber bültenleri bulunmakta. Artık bu görüntüler eskisi gibi yayınlanamayacak. Her türlü medya yapımı geleneksel aile kriteri çerçevesinde sıkı bir şekilde denetlenecek.

İlgili>>  Pkk pazarlıklar konusunda çok güçlü

Pahalı arabalar, mücevherler, törensel evlilik teklifleri, törensel doğum günleri, yıl dönümleri gibi durumlar normal yaşantımızda gelir düzeyi yüksek bir kesimin yaşayabildiği olaylardır. Zihinsel dönüşüm ve subliminal mesajlar olarak beyinin algılayamadığı, bilinçaltına hitap eden mesajlar içermesi açısından riskli.

Çocuklar özellikle 10 yaş altındaki çocuklarda güven duygusu yavaş yavaş gelişmektedir. Kendilerini güvende hissettikleri tek ortam aile ortamıdır. Bir kişinin acısı izlemek izleyen kişinin içini burkar ve sanki o da bu acıyı çekiyormuş gibi üzülür.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç