Medyada her dönemde taraflar değişiyor


doğan akınT24.com Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın Türkiye’de gazetecilerin durumunu değerlendirdi.

Gazeteciliğin suçlandığı bir tavır var. Türkiye’de görüşlerine katılmadığınız gazetecileri devlet gücü ile cezalandıran bir döneme girildiği anlaşılıyor. Gazeteci iseniz yaptığınız yayınla ilgili olarak yargılama şartları belirlidir, yalan yanlış yazarsanız, iftira atarsanız vb gibi davalar açabilirler ama şu anda gazeteciler terör örgütü kurmak gibi terör örgütü yönetmek gibi suçlarla gazeteciler suçlanmakta.

Devletin gizli belgelerini güvenliği tehlikeye düşürecek dosyaları bizim görmememiz lazım. Baransu bir çok tartışmanın içerisinde olduğu aşikar. Türkiye’de siyasi görüşü uyuşmayan gazetecilerin devlet eli ile tutuklandığını görüyoruz.

Benim bir gazeteciyi savunmam için o gazeticinin görüşlerine katılman gerekmiyor. Gazetecilik faaliyeti baskı altına giriyorsa bunu savunmamız gerekir. Baransu devletin gizli bilgilerini açığa çıkarmak ile suçlanıyor. Bir tarafta Türkiye’de siyasal düzeyde tüm muhalefet olaylarını darbe ile suçluyorlar. Muhalefetin iki ana kanalı vardır, toplantı ve gösteri bir de internet bu iki alanı boğmaya çalışıyorlar. Bu tartışmalar içerisinde gazeteciliği ihmal etmeyelim, 28 şubat döneminden daha feci bir takım tutumlar var. Medyada her yeni dönemde sadece tarafların değiştiğini görüyoruz. Medyaya baskıyı icra eden haber bülteni, gazete yazarlarıdır birazda medyanın kendi günahını konuşmak lazım.

İlgili>>  Türkiye'de İki Kişiden Biri Facebook'ta

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç