Medeniyet Nedir ? İslam Medeniyeti Nasıl Tanımlanabilir ?


 

caner taslamanCaner Taslaman medeniyeti ve İslam medeniyetini tanımladı.

 

Medeniyet nedir

Medeniyet belli kompleks ilişkiler ağını betimliyor, Afrika kabilesine medeniyet demiyorken Sümerlere, Mayalara ya da İslama medeniyet deniliyor. Medeniyet terimi kompleks ilişkileri ifade ederken. Kıtaları kaplamış bir toplumu ifade ediliyor. Kavramın kendi içinde kaypaklığı var o yüzden biraz buna cevap vermek zor.

İslam medeniyeti nedir

İslam medeniyeti derken her şeyden önce değişmeyen bir özde var. Özellikle temel dini metinlerden başta Kuran’dan taşan bir şeydir. Allah merkezli bir ontolojiye inanmayı ve belli davranış şekillerini kapsayan bir şeydir. Bunlar namaz oruç gibi rütielleri kapsayan bir ağdır ve değişmeyen bir özdür. Dışardaki kimlik, etkileşim, giyim kuşam gibi etkileşimlerde unsurlarla ilişkilidir.

İlgili>>  Feminisler başörtüsü konusunda hiç eylem yapmadı

19. Yüzyılda bu topraklardaki insanların yüzde 90’ı kırsaldadır. Bugün ise yüzde 70 şehirde olan bir yapı vardır. Bu tarz bir yapıda bakarsanız, medeniyetlerin içerisinde bir değişen vardır. Özde ise belli bir kutsal metine bağlanan değişmeyen bir öz vardır. Her medeniyet böyle değişmezlik gösteremez çünkü diğer medeniyetlerde değişmeler vardır.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç