Mecliste tarihi oturum


mustafa kartoğluStar Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu Meclisteki Yüce Divan oylaması hakkındaki görüşlerini paylaştı.

 

 

Yüce Divan sonucu çıkmaz

Bu günkü oylamaların neticesine ilişkin yüce divana gitmek gibi bir sonuç çıkmaz. Komisyon öncesinde bir yoklama yapılmış olsaydı biraz daha fazla fireden bahsediyor olabilirdik. Şu anda paralel yapı hakkında ortaya çıkan yeni şeyler sonucunda kafaların aydınlanması sağlandı.

Biraz daha kafaların netleştiği hem siyaseten hem de parti tutumu olarak yüce divan düşünmüyorum. Parti disiplini konusunda bir çok kişi ile konuşulmadı çünkü milletvekilleri kendileri o noktaya geldiler. 2-3 haftadır herkesin kafasında olay netleşti.

Burada işin ahlaki tarafına bakılmıyor. Paralel yapı ve dinlemelere de bakılıyor tüm bunların neticesinde bir karar veriyor milletvekilleri.

Yüce Divan siyasi bir kurum

Yüce Divan sonuçta  siyasi kurum, oradaki yapılan seçimlerde siyasi bir seçimden ibaret sonuçta orada oy verenler arasında hepsi hukukçu değil. Orası siyasi zihin çalıştırarak olayı okuyacaklar yasaların maddesine bakıp karar vermeyecekler. Bunu negatif anlamda söylemiyorum.

Yüce Divan’dan geçen süreçlerde yargılanan kişilerin yerine geri dönmesi söz konusu olmaz. Yüce Divanda yargılanmak sonucu ne olursa olsun aklanma anlamına gelmiyor. O bakımdan oranın sonuçları da tatmin edici olmayacak.

Deliller hukuki değil

Ak Partinin iddiası bu kişilere yönelik suçlar hukuki yoldan elden edilmediği için hukuki süreçlerde kullanılamayacağını söylüyorlar. Bu sonuca nerden verdildiği zaman karşımızı iki seçenek çıkıyor. Hukuki mi hukuksuz mu? Bu da siyaseten bir sonucu olduğunu gösteriyor. Ak Partinin yaptığı şey şu: Adalet ile mi yolsuzluk ile mi uğraşıyorlar ikisi de değil. Ak partinin düşündüğü şey bir partinin harcanmaya çalışması.

Bakıldığı zaman 8 gün boyunca bakanlar neden istifa etmiyorlar diye soruldu. İstifa edince madem kendinizden bu kadar emindiniz neden istifa ettiniz diye soruldu. Linç etmek için beklendiği için karışık bir durum var. İstifa ettiklerinde yargılama devam ediyordu. Bu davada deliller hukuki olmadığı için dava kapandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in