Markaların Logo Renkleri Neler Anlatıyor


Coca Cola

coca cola

Coca Cola’nın tarihi 1890’lara dayanıyor ve bu dönemlerde Coca Cola logosunu renkliye getirdi. Bunun nedeni ise taşıma esnasında vergi ajanlarının kolayca alkolden ayırmasını sağlamak. 1969’da insanoğlunun ilk aya çıktığı tarihte Coca Cola logosuna beyaz şeritide ekledi.

Google

google

Google’nin logosunun rengi gökkuşağı renginde. Bunun nedeni ise Goog’le nin logo tasarımcısı tasarlarken renkte zorlanmış. Tasarımcı Google’nin L harfini ara renk diğerlerini ise ana renk yaptı. Logo da L nin ara renk kullanılmasının amacı Google kuralları takip etmez denmekte.

BMW

bmw

BMW ilk olarak uçak motoru üretimi yapan firmaydı, söylentileri göre mavi rengi gökyüzünün, beyaz ise uçağın kanadını temsil eder. Başka bir iddia ise BMW’nin üretildiği Bawyera kentinin logosundan gelmektedir.

İlgili>>  Facebook Lite nedir? Ne işe yarar?

Facebook

facebook

Facebook’un mavi olmasının en önemli sebebi ise Mark’ın renk körü olmasıdır. Mark; Mavi benim için zengindir ve tüm mavi renkleri görebiliyorum demiş.

Starbucks

starbucks

Starbucks logosunda kahverengi kullanıyordu peki ne oldu da yeşile döndü? Seatle’da 1970 yılında çay ve kahve satarak kurulduklarında bir deniz yıldızı Starbucks’ın yuvarlak logosunda bulunmakta. Marka yeşile büründü kahve ön plana çıkarıldı ve deniz kızı siyah bir zemine oturtuldu. 5 yıl sonra borsaya açılan firma sadece deniz kızı portresine yer vermeye başladı. Bu soru Starbucks’ın ceosuna sorulduğunda yeşil daha onaylayıcı demiştir.

 

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç