Marka Tescil Prosedürleri Nelerdir?


 

Marka başvurusu için gerekli evrak ve dökümanlar hazırlandıktan sonra marka başvurusu enstütü nezdinde dosyalanarak koruma başlamaktadır. Markalarda hukuki koruma başvurunun yapıldığı tarih ve saat itibari ile yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra enstütü tarafından incelenmektedir.

Marka başvuruları ile ilgili evrak ve dökümanlar ve harçlar yönünden şekli incelemeler yapılmaktadır. Ardından detaylı inceleme aşamasına geçilerek başvuru yapılan ibarenin daha önce alınmış mı aynı ya da benzer bir markaya benzeyip benzemediği, cins karakter bildirip bildirmediği, genel ahlaka ve kamu düzenine uygun olup olmadığı ve benzeri kriterler açısından detaylı olarak incelenmektedir.

Yapılan inceleme esnasında herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmaması durumunda 3 ay süre ile resmi marka bülteninde ilan edilir. 3 aylık ilan süresince herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda markanın tesciline karar verilir.

Başvurunun inceleme esnasında uzman tarafından red edilmesi durumunda ya da ilan aşamasında 3. kişi ya da kuruluşların itirazı durumunda red kararlarına 2 ay içerisinde itiraz edilebilmektedir. İtiraz sonrasında alınan kararlar çerçevesinde başvuru işlemine devam edilmektedir.

İlgili>>  Y ve Z Kuşağı Marka Seçerken 'Sürdürülebilirlik' Diyor

Marka başvuru işlemlerini özetlemek gerekirse, marka başvurusunun enstütü nezdinde başlaması, incelenmesi, 3 ay süresince ilan edilmesi, ilan aşamasında herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda tesciline karar verilmesi ve en son tescil ücretinin ödenmesidir.

Marka hangi durumlarda tescil ettirilemez?

Marka eğer 556. sayılı kanunun 7. maddesinde sıralanan maddelere göre; marka tanımına giriyor mu? en belirgin, herkesin bildiği marka daha önce tescil edilmiş ise benzer var ise marka tescil edilemez. Coğrafi konum belirtiyorsa. Ticaret alanında sınıf cins belirtiyorsa, ahlaki bir ibare ise. Dini bir terim ifade ediyorsa marka tescil edilemez.

Yukarıda ki maddelerden herhangi birine giriyorsa marka tescili yapılamaz. Ama en belirgin iki konu vardır, genelde tescil edilmeme sebeplerinden iki tanesi, marka tescil edilmişse, ticaret alanında cins, miktar çakışması var ise marka tescili bundan dolayı tescil edilemez.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç