Mamografi ve Tomografi Kanser Riskini Arttır mı?


hakki-muammer-karakasAnadolu Kuzey Radyoloji Klinikleri Koordinatörü Prof. Dr. Hakkı Muammer Karakaş, Mamografideki kanser riski nedir? Meme ultrasonu neyi gösterir? Mamografide sonucun doğruluğunu etkileyen faktörler nelerdir? Bilgisayarlı tomografinin MR’dan farkı nedir? Sık tomografi çektirmek kansere yol açar mı? sorularını cevapladı.

Meme kanseri dünyada kadınlardaki en önemli ölüm nedenini oluşturmaktadır. Her 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir. ABD’de 2.5 milyon kişi tamamen sağlığına kavuşmuştur, bunlar mamografi sayesinde sağlığına kavuşmuştur.

Erken teşhis hayat kurtarıyor, mamografi ise kanseri 2 sene önceden tedavi edilmeye başlanıyor. Hastalar meme kanserinin yıkıcı etkisinden mamografi sayesinde kurtuluyor.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; Mamografinin kanser yapma etkisi ihmal edilecek kadar düşüktür. Doğru bir merkezde, doğru tarama programı içerisinde uygulandığından kanser riski değildir, bu teknikler istediğiniz gibi sabah akşam yaptıracağınız bir tektik değildir.

Ne sıklıkla tarama öneriliyor?

Türkiye’de değişik uygulamalar yapılıyor. Meme kanseri iskandinavlarda daha sık, japonlarda daha az görülüyor. Türkiye’de yaşı 40’ın üzerinde olan her bayan hasta 70 yaşına kadar yılda bir kez taramadan geçmelidir. 70 yaşın üzerindeki bireyin taranması uygun gözükmüyor.

İlgili>>  Meme Kanseri Teşhisinde Mamografinin Önemi Nedir?

40 yaşının altındaki hanımların memelerin, salgı bezleri daha aktif, mamografi böyle memeleri gösteremiyor. 40 yaş altında meme kanseri daha düşük olduğu için tarama olmazsa olmaz değildir.

Ailede meme kanseri var ise çocukları daha dikkatli olmalı. Anne 50 yaşında meme kanseri oldu ise çocukları annenin meme kanseri olduğu yaştan 10 yıl daha önce testlere başlamalıdırlar.

Çok sık mamografi çekilmesin diye bir yıl emar, bir yıl mamografi çekenlerde var. Bunu öneriyoruz.

Tomosentez cihazı nedir?

Tomosentez mamografi cihazına bir eklentisidir ve yüzde 30 daha sağlıklıdır. Tomosentez daha detaylı bir cihazdır ve bun cihaz ile de bakılabilir.

Bir memesinde kanser olan bir kadının diğer memesinde kanser olma ihtimali çok fazladır. Ameliyattan önce diğer memenin meme emarı gerekmektedir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç