Mahatma Gandhi Kimdir?


 

Adalet uğruna, barış uğruna ve halkı uğruna senelerce ızdırap çekmiş bilge bir ruh, düşündükleri ile tüm dünyaya sadece sevmeyi öğretmiş büyük bir filozof Mahatma Gandhi.

Mohandas Karamçand Gandi, 1869 yılının 2 Ekiminde gökten çamur yağan yağmurlu bir öğle yarısı, Hindistan’ın Gujarat Prensliğinin başkentiMahatma Gandhi Porbanda şehrinde, sarı yaldızlı büyük bir Babür sarayında, Brahmanlı Rahiplerin elinde havaya yükseldi.

Babası Karamçand, Porbanda’nın baş Brahman rahibiydi. O yüzden Mohandas da küçük yaşından itibaren her fırsatta kutsal tapınaklarında babasıyla birlikte Krishna’ye tapıyor, kandil ışıkları altında gecelerce meditasyon yapıyordu.

Hint geleneklerine göre 13 yaşındayken Kasturba Gokuladas’la rengârenk kıyafetlerini giyip Bombay’da evlendi.

Gandhi , o gün hayatında son kez Sitar ve Kanjira eşliğinde eşiyle dans etti. İlk çocuğu doğduktan sonra Bombay’dan Tebriz’e kadar Hint fakirleriyle birlikte trenle, Tebriz’den İstanbul’a kadar Şii imamlarla birlikte at arabasıyla, İstanbul’dan Amsterdam’a kadar Protestan rahiplerle trenle gelip tek başına gemi ile Londra’ya geçti. Londra’da hukuk okurken dünyadaki tüm dinleri birleştirmeyi amaçlayan Teozofi derneğine kayıt yaptı. Burada Kur’an-ı Kerim’i, İncil’i ve Tevrat’ı okuyup hepsinin özünü Sanskritçe şu sözcükle açıkladı: “Shanti – Barış”

Çalışmak için Güney Afrika’ya giderken kendisine 1. Sınıf tren bileti alıp yerine oturdu. 2 dakika sonra polis kolunu copuyla dürtüp kendisini uyardı. “ Birinci sınıf sadece beyazlara aittir bayım

Güney Afrika’daki Hintlilerin oy vermeyeceği kararı üzerine Gandhi kendisini aktif mücadelede buldu. 11 Eylül 1906’da Johannesburg’da gözaltına alınan aktivistin cezası açıktı. “Halkın gözü önünde 50 kırbaç…”

Gandhi mücadeleden vazgeçmedi. Her gösterisinden sonra kırbaç yiyor, cezasını çektikten sonra eylemler kalabalıklaşıyordu. Hükümet bu durumla baş edemeyince Hint halkına oy hakkı veren tasarıyı imzalamak zorunda kaldı. 1915’te Hindistan’a döndüğünde bir kahramandı artık. Britanya hükümetinin Hintlilere koyduğu ağır vergileri görünce vergi ödemeyi reddetti. Britanya askerleri tarafından gözaltına alındığındaysa dışarıdan sesler duyuldu. Gucerat’taki askeri hapishanenin önünde yüz binlerce Hintli ellerinde meşalelerle birlikte toplanmış Gandhi’nin özgürlüğünü istediklerini haykırıyorlardı. Kalabalığın olay çıkarmasından çekinen Britanya komiseri Gandhi’yi serbest bıraktı.

Şiddet içermeyen protesto eylemlerine “hakikate adanma” adını verdi. Bu sivri tavrından dolayı zaman zaman hapse girmişliğide vardır. Güney Afrika’da 21 yıl kaldı. Hindistan’a döndüğünde artık hint milli hareketinin lideriydi. Kendi kendini yönetme taleplerine Londra’daki lere duyurmaya çalışıyorlar, bu arada popülerliği iyice artan Gandhi taraftarın gözünde Mahatma “yüce ruh” terfi etmiş, önderlik ettiği iki günlük ulusal grevler İngiliz sömürge yönetiminin işlerine çomak sokmaya başlamıştı.İngilizler giderek artan muhalefeti bastırmaya çalışsada karşılarında o güne dek tekrar tutamadıkları türden bir düşman vardı hamle etmeyen, hareket etmeyen, vurduğunda el kaldırmayan, sadece ve sadece bizi bize bırakın diyen bir topluluk.

Kimseye kirli ayaklarıyla, beynimde gezme fırsatı vermem.

Amaç kadar aracıda önemseyen Gandhi, kimsenin burnu kanamadan bu işi çözmek istiyordu. İşin içerisinde ayaklanma, taşkınlık duyarsa genel grev çağrılarını aniden iptal ediyordu.

1930’larda Hindistan’da tuz çıkarma hakkı Britanyalılarındı. Gandhi bu kuralı yıkabilmek için Ahmedabad’tan çıktı, 400 kilometrelik yolu aşıp denize ulaşarak denizden tuz çıkartan ilk Hintli oldu. Britanya Krallığı’nın 2. Dünya Savaşı’na girdiği sene Hint isyanı başladı. Bombay’da milis kuvvetler Britanya karargâhlarına bombalı saldırılar yapıyordu. Bu savaşı bitirebilecek tek isim Mahatma Gandhi idi. O sırada Pune’deki Ağa Han Sarayı’nda gözaltındaydı. Britanya hükümeti ile görüşmeleri sonucunda 14 ağustos 1947’de Hindistan’ın bağımsızlığını ilan ettiği antlaşmayı imzaladı.

30 Ocak 1948 – Birla Bhavan – Yeni Delhi… Gandhi, duasından sonra gökte parlayan Dolunayın ışığında bahçede yürüyordu. Tam o sırada art arda 3 el silah sesi duyuldu. Bilge, eliyle göğsünü tuttu. Eli kıpkırmızıydı. Gözleri kapandı ve bedeni toprağa düştü. Ruhu tarafından terk edilmiş naçiz bedeni yakıldı ve külleri 12 Şubat 1948’de Ahmedabad kentindeki Sangam Nehri’ne serpilerek herkesten çok hak ettiği özgürlüğüne kavuştu.

Mahatma Gandhi’nin kişiliği

Mohandas Mahatma Gandhi, 1910 yılında fanatik bir müslüman tarafından vurulup yaralandığında, saldırgandan davacı olmaz. Sadece şu gerçek karizmatik cümleler dökülür dudaklarından: “Bu adam ne yaptığını bilmiyordu. Benim yanlış olanı yaptığımı düşündü. Bunu da kendi bildiğince düzeltmeye çalıştı… Ona inanıyorum, onu seviyorum onu kazanacağım.”

Kişisel gelişimin güçlülüğünü yansıtan “Karizma” sözcüğü eski yunan dilinde “Allah vergisi” anlamında gelmektedir. Karizmatik lider denilince akla ilk gelen sertliğe dayalı, aktif mücadele yürüten kahraman bir kişilik düşünülür. Oysa, “Büyük Ruh” manasına gelen Mahatma, böyle bir lider değildi. Son derece sıradan görünüşlü bu adam, batı tipi süslü, ağdalı sözleri de tersine çevirmiştir. Dünya, O’nun gemiyi limana getirip getirmediğine değil, nasıl getirmeye çalıştığına bakmıştır. Ömrü boyunca şiddetin ve bozgunculuğun yanında yer almış, karşısında durmuştur. Müslüman-Hindu çatışmalarına kederlenip, bu iki gurubun arasına girerek protest bir tavırla günlerce oruç tutmuştur. Pasif direnişin dünyada ilk sembolü olan Mahatma Gandhi, Sadagraha denilen Sivil Pasif Direnişin nasıl başarıya dönüştürülebileceğini isbat etmiş gerçek karizmatik liderdir. Silah almamış ve aldırtmamış, “Ben bir isyan değil bir direnişim.” demiştir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç