Madde kullanımı neden artıyor?


sevil atasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ŞİDAM Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Türkiye‘de madde kullanımıyla mücadele ve okulda farkındalık eğitimleri konusu ele alındı.

Hükümetimizin çok ciddiye aldığı bir sorun, bir eylem planı hazırlanmıştı, bu raporun hazırlanmasın hükümetimizin çok büyük emeği var. Uyuşturucuya taleple mücadele ile uğraşmak önemlidir, dünyada son yirmi yılda bu konu ilgili mücadele çok fazla başarılı olunamadı. Türkiye’de şu anda taleple mücadele henüz başarılı olduğu söylenemez.

Tedaviye başvuranlar tarafında sayıca artış var deniliyor, bu aslında madde bağımlısı olduğunun arttığını değil, madde bağımlılığının utanılacak bir şey değil bunun bir hastalık olduğunu anlamaktan ileri gelmektedir. Madde bağımlıların sayısı arttı dememeli onlar tedavi olmak istiyorlar demeli.

Uyuşturucuda yasa dışı gelir var, bundan 750 milyar dolar para kazandılar ve bu geliri sürekli artırmak istiyorlar dolayısıyla bizde bunun yansımalarını görmekteyiz. Kullanılan madde cinsi değişiyor daha ucuz maddeler geliştiriliyor. Eroin eskisi kadar kullanılmıyor ama daha değişik uyuşturucular kullanılmayı başlandı.

İlgili>>  Bonzai Nedir? Etkileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Edilir?

Uyuşturucu kullanımında kişinin kendinden kaynaklanan riski olduğu gibi genetik bir tarafı da vardır. Genel geçer bir yöntem ile uyuşturucu ile mücadele edilemiyor, şahıs şahıs mücadele edilmesi gerekiyor. Bağımlılık ile mücadeleyi önleme mümkündür ama önlemek zor bir şeydir ve küçük yaşta başlaması gereklidir.

Silaha kolay erişiliyorsa cinayet artar gibi eğer uyuşturucuya kolay erişebiliyorsa kullanılması da doğal olarak artar. Maddeye erişebilme dikkat edilebilmesi gereken bir şey yeşil reçeteye bağlı ilaç kullanımı da artmakta. Her birimiz kendi dünyasından başlayarak uyuşturucu ile mücadelesi vermeli.

Türkiye dünya genelinde Japonya, Alman, Fransa gibi ülkeler ile mukayese edilemeyecek kadar az ama kendi içerisinde uyuşturucu madde kullanımının arttığı bir ülke. Dünyada her 3 dakikada bir insan ölüyor. Mühim olan uyuşturucunun zararlarının ne olduğunu anlatmamız ve sorunlarla baş etmenin başka yollarının da olduğunu söylememiz gerekiyor.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ailelere burada büyük yük düşüyor, ilk önce çocuklarının arkadaşlarını seçmesini öğretmeli her aile.

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç