Lupus Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


lopus

 

 

 

Lupus antijentenler mevcut değilken bağışıklık sisteminin yanlış biçimde kendi vücut hücreleri ve dokularına saldırmasına anlamına gelen kronik otoimmün bir hastalıktır. Bu gerçekleştiğinde antikorlar otoantikor adını alır, bu durum hücre ve dokularda lupus belirtilerine neden olabilecek şekilde intihaplanma ya da hasar ile sonuçlanır.

Lupus önemli bir bağ dokusu hastalığıdır ve genetiktir, özellikle bir takım faktörler zaman içerisinde ortaya çıkardır. Özellikle bir takım enfeksiyonlar, sigara kullanımı bir takım ilaçlar veya güneş hassasiyeti bu hastalığın ortaya çıkartan faktörlerdir.

Deriye özgü ve deriye özgü olmayan belirtiler vardır. Yüzde ellerde saç derisinde üzeri kabuklu yara gördüğümüz zaman, iyileşmeyen bir yara görüldüğünde lupustan söz etmek gerekir.

Soğuk hassasiyeti güneşe karşı duyarlılık gibi bulgular olabilir. Lupus saçı denilen bir saç dökülmesi olabilmekte, özellikle ön bölgede olabiliyor. Aynı zamanda ağız içerisinde görülen ülserler olabiliyor.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle ilk planda sıtma ilaçlarından faydalanılmaktadır. Cevap alınamazsa ikinci basamağa geçiliyor ve Dapson, tendomin gibi ilaçlar kullanılıyor, bir sonraki basamak ise altın türevleri, son basamak ise sistemik streoit tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Hafif yaşanan Lupus’ta kısa süreli ilaç tedavisi ya da derinin güneş’ten korunması yeterli olacaktır. Dinlenme,güneş ışınlarından bir süre uzak kalma ve özellikle tuzlu beslenme Lupus hastaları için en uygun tedavi yöntemidir. Bu hastalığı ağır bir şekilde geçiren hastalar için ise kortizon tedavisi şarttır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in