Lucid Rüya Nedir?


Lucid rüya nedir

Bir çoğumuzun bir çok kez yaşadığı ancak ne olduğunu bilmediğimizden dolayı bir durumdur lucid rüya. Lucid rüya rüya görürken rüya gördüğümüzün farkında olmaya ve bilincimizin açık olma durumudur. Lucid rüya bilimsel olarak kabul ermiş ve kabullenmiştir.

Lucid rüya terimi ilk kez Oxford bilim enstütüsünden para psikolog Selia Green tarafından kullanmıştır. Lucid rüya deneyimi, rüyada olduğunuzun farkında olmak ve rüyada istediğiniz kişiye istediğinizi soruları sormaktır. Lucid rüya gören kişi rüyasının hakimidir, istediği gibi hareket yapabilir.

Lucid rüya olayında başarılı olan kişiler biraz çaba ile astral seyahat olayını da gerçekleştirebilirler. Ancak arada çok büyük farklar bulunmaktadır. Lucid rüya hayal dünyamızı yansıtırken astral seyahatta bulunduğumuz boyutta geçmek mümkündür. lucid rüya görenler her zaman çok mutlu olduklarını söylemektedirler. Tabi ki istediği şeyleri yapmak mutluluk verecektir ama aşırı şekilde lucid rüyaya bağlanmak tehlikelidir.

Lucid rüyanın zararları

Her şeyi yapmak fikri ne kadar kulağa hoş gelse de bununda bir zararı vardır. İnsan gelişimine katkı sağlayan rüyalardır ve farkındalık sağlamamızı sağlar. Zararlarından biri uyku düzenimizi bozmasıdır, dünyadan kendinizi soyutlarsınız, eğer mutsuzsanız gerçek dünya yerine sanal dünya daha cazip gelir. Beyniniz sürekli meşgul olduğunuzdan sizi yorabilir. Rüyanızdaki yaşantınızı gerçek dünyaya adapte etmeye çalışmak sizi saldırgan ve agresif yapar. Eğer rüyalar istediğiniz gibi gitmezse psikolojiniz bozulabilir. Aşırı uyuma isteğiniz oluşur. Şişmanlığa yol açar ve gerçek hayatı yemek yemek ve tuvalet için kullanırsınız. Rüya görürken ani olaylar sonucunda kalbiniz durabilir, lucid rüya neticesinde kalbi duranlar 600 kişi civarındadır. Psikolojik tedavi görenlerin sayısı lucid gören insan sayısının yüzde 20 sını oluşturmaktadır.

Lucid rüyanın faydaları

İnsanı rahatlatma insanın kendini güvenin artırma ve yaratıcılığını yükseltmeyi sağlar. Hatta öyle bir iddia vardır ki buna inanılacak gibi değildir, bir çok ünlü yönetmenin senaryolarını lucid rüya ile yazdıklarıdır. Lucid rüyadan uyandığınızda yüzde ellisini unutursunuz eğer yazarsanız bir sonraki gece okuyup yatarsanız rüyaya devam edebilirsiniz. Lucid rüya görenler mutlu uyanır çünkü rüyada tatile gider, birisi ile tanışır, onlarla sohbet edersiniz,  güler espri yapar ve eğlenirsiniz. Rüya tabirleri ne gerek yoktur. Gerçek hayattan çok daha gerçekçi olacaktır.

Comments 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in