Lohusalık Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekir?


 

 

Lohusalık dönemi zor bir dönemdir, özellikle ilk annelik döneminde ise daha zordur. Bebeğinizi kucağınıza aldınız diğer taraftan zor bir süreç başlıyor. Annenin kaygısı çocuğuma yeterli sütü verecek miyim? veremeyecek miyim? İşte lohusalık döneminde yapılacaklar:

 

  • Süt miktarını artırmak için su içmek çok önemlidir o yüzden lohusa annenin hem kendisi için hem de yeterli süt miktarını oluşturabilmesi için bol su içmesi lazımdır. Her emzirme öncesinde ve sonrasında mutlaka bir bardak su içilmesi çok iyi gelmektedir.
  • Emzirmenin sık olması güzel bir şeydir. Sütün daha kaliteli gelmesini sağlar.
  • Sonrasındaki basamak sütün içeriğinin iyi olması içindir. Annenin yeterli süt ve yoğurt tüketmesi gerekiyor.
  • Mutlak sebze ve meyveleri düzenli tüketmesi gerekiyor. Buradaki vitamin mineral her şey süte geçecektir.
  • Kaliteli protein tüketmesi gerekiyor. İyi yağlar tüketmesi, zeytin yağı, fındık tüketilmesi gerekiyor.
  • İyi tahıllar tüketmesi gerekiyor sütün yeterli B vitamini özelliklerine sahip oması için.
  • Anne için bir taraftan uykusuzluk süreci başlamaktadır, annenin yeterli derecede dinlenmesi de süt salınımını da etkilemektedir.
  • İlk 40 günden sonra bebeğin emilme süreleri açılmaya başladığı için annenin daha rahat ettiği bir zamandır. İlk 40 günlük dönemde annenin su alımını ve beslenmesine çok özen göstermesi gereklidir.
İlgili>>  Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Lohusalık döneminde hangi besinlerden uzak durmak gerekir?

Lohusalık döneminde uzak durulması gereken besinler öncelikle sağlığa zarar verecek besinlerdir. Bunun dışında lohusalık döneminde bir kaç zarar veren besinlerde bulunmaktadır.

Bebeğimizi sağlıklı büyütebilmek, sağlıklı hücreler oluşturabilmek için öncelikle annenin çiğ et içeren besinlerden uzak durması gerekir. Çiğ köfte, suşi vb.

Pastorize edilmemiş süt ve ürünlerinden, kaynatılmamış sütten yapılmış peynir veya yoğurt. Kaynatılmamış pastorize edilmiş ve ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı.

Nitrat içerdiklerinden dolayı işlenmemiş et ürünleri, salam, sosis, sucuk, pastırma gibi yiyeceklerden uzak durulmalı. Bunların içerisinde kanserejon maddeler içerdiği için annenin bu yiyeceklerden uzak durması gerekir.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç