Liderler Çalışanlarını Nasıl Motive Etmeli?


Nancy BıggarBlanchard Internatıonal Kıdemli Danışmanı Nancy Bıggar, çalışanların nasıl motive olacağı hakkında bilgiler verdi.

İş hayatında motivasyon başarıyı etkileyen en önemli unusurlardan, ancak bu konuda doğru bilinen yanlışlarda var. Bunlardan biri yöneticilerin çalışanların motive ettiği görüşü. Kimi uzmanlara göre liderler yalnızca çalışanlar için motive edici bir ortam yaratmakla yükümlüdür.

Yıllarca lider ve yöneticilerin görevi insanları motive etmek olarak bilindi aslında yöneticiler veya liderler çalışanlarını motive edemez. Bir lider olarak tek yapabileceğiniz, çalışanların daha yüksek motivasyon göstereceğiniz bir ortam yaratmak gerekir. Bu da firmanın hedeflerini bilmeleri bu hedefler ile uyum içerisinde olmaları ve bu hedeflere göre kendilerini motive etmeleri ile mümkün olabilir.

İlgili>>  Sınav Öncesi Aileler Nasıl Davranmalı

Peki çalışanlar motivasyonun en yüksek hali olarak bilinen optimal motivasyona nasıl ulaşabilirler? optimal motivasyon insanların içerisindedir. Yöneticiler ise dece bunun ortaya çıkmasını sağlayabilir. Motivasyonu sağlayan bir takım faktörler vardır. Biz çalışanlara neler bekleriz çalışanlara neler veririz. Maaş ve unvan gibi. Bunlarda çalışanların psikolojisine bağlı olarak bunları tecrübe etmesi ile oluşur.

Çalışanlar ancak kendi kendini motive eder

girisimci

İster kurumsal isterse kobiler optimal motivasyona ulaşmada aynı imkanlara sahip. Türkiye’de büyük ya da küçük firmalar fark etmez, insan ihtiyaçları her yerde aynıdır. İnsan ihtiyaçları kültüre yada çevresel faktöre göre değişmez, yöneticiler çalışanların kendi kendine motive etmelerine yardımcı olabilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç