Lenfödem (Fil Hastalığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir


 

Gül Deniz YılmazDr. Fizyoterapist Gül Deniz Yılmaz, fil hastalığı hakkında detaylı bilgiler verdi.

Vücudumuzda besinlerin ve oksijenin hücrelere gitmesi burada oluşan atık maddelerin vücuttan atılması lenfatif sistem tarafından olur. Buralarda herhangi bir nedenle özellikle meme cerrahisi sonrasında kolda ya da genital bölgede oluşacak kanser sonrası lenflerin alınması ile bacakta lenf sıvısı hücre içerisinde birikir böylece lenf ödem dedğimiz bir problem açığa çıkar

Belirtileri

Cerrahi geçirilen tarafta bacağın ya da kolun aşırı derecede şişmesi ve dokunulduğunda gode dediğimiz çukurluğun oluşması ile anlaşılır, daha ileri tektikler için kalp damar cerrahlarının teşhis koyması ile fizyoterapistlere yönlendirilir.

Lenfödem nasıl tedavi edilir

Lenfödem tedavisi kompleks boşaltıcı fizyoterapi yöntemi ile tedai edilmektedir. Öncelikle iyi bir cilt bakımı gerektirir sonrasın da lenfödem masajı denilen özel bir masaj uygulanır. Bu masaj kesinlikle çok sert olmamalı hatta mümkün olduğunca yavaş dokunuşlarla minik hareketler yapılan bir tedavi yöntemidir. Öncelikle yukarıdan lenf yollarının yolların açılmasıyla parmaklara kadar devam edip daha sonra parmaklardan üst kısımlara kadar masaj ile tedavi olur.

Gün içerisinde etkinliğin devam etmesi için özel lenfödem bandajları ile uzuv sarılarak gün içerisinde de masaj etkisinin devam etmesini sağlanması lazım. Bu masajlar özel bandajlardır ve az esnerler, böylece de kas hareketi ya da koldaki bacaktaki hareket ile kasın kasılması ile bandaj bası yapacağından bu şekilde yukarıya pompalama etkisini açığa çıkaracağından lenfödemin tedavi edilmesinde etkin bir yöntemdir.

bandajMutlaka egzersiz ile birlikte kombine edilmesi gereklidir. Basınç oluşturarak pompalama etkisi ancak egzersiz ile olmakta. Bandajın lefödem tedavisi bittikten sonra bası giysisi önerilmektedir. Özel yapılan bası giysisi olması gereklidir. Yüzme yürüyüş ve yapılan spor aktiviteleri bası giysisi ile yapılmasıdır.

Lenfödemli hastaların özel bir durumu vardır, güneşten korunmaları, banyo yaparken ılık su ile yapması gereklidir, yaralanmalardan kaçınılması lazımdır.

Her hastada olacak diye bir şey söz konusu değil ama eğer egzersizlerini düzgün yapmayıp kendilerine dikkat etmezlerse lenfödem yeniden gelişebiliyor bu nedenle bakım son derece önemli.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

reset password

Geri
log in