Laptop Batarya Ömrü Uzatma Teknikleri


 

Günümüzde laptop kullanımı çokça arttığı için değinilmesi gerekilen bir konu olduğunu düşündüm. Bilgisayarınızı şarj etmiyorken kullandığınızda hızlı bir şekilde bataryası bitiyorsa bu yazı tam size göre. Hatta yeni bilgisayar almış bir kişi için mükemmel bir yazı olabilir. Çünkü bilgisayarı hızlandıracak programlar yazısında değinmiştim. Bilgisayarı ilk aldığınızda, bilgisayarınızı sapasağlam bir insan gibi düşünebilirsiniz. Zaman geçtikçe yüklediğiniz programlar, kaldıramadığınız uyuz programlar, tozlanma, mekanik darbeler vs gibi bir takım sorunlardan ötürü sapasağlam insanımızın sırtı eğiliyor.

Bu bir takım sorunlardan biri de düzgün şarj kullanılmamasıdır. Ben de bu soruna çözüm için birkaç öneri sunacağım sizlere. Anlatacaklarım kısmen akıllı telefonlar için geçerli olsa da telefonlar için ayrı yazı yazacağım. Eğer ki yeni bilgisayar alan kişiler bu teknikleri uygularlarsa uzun süreler boyunca bilgisayarınızı şarjda değilken kullanabilirsiniz.

Öncelikle laptopunuzu %100 şarj ettikten sonra şarjdan çıkarın. Bu yöntemi laptop sahiplerinin çoğunluğu uygulamıyor.

Sürekli tak-çıkart yapmayın. Normalde her laptop bataryasının zaten bir ömrü var. Bu hareket o ömrü kısaltıyor, yapmayın.Şarj uyarısı çıkınca takın ve tekrar %100’e kadar şarj olana kadar çıkartmayın.

Ekranın parlaklık derecesini her zaman en yüksekte tutmayın. Hem gözüzüne zarar verir hem de şarjınızın hızlıca bitmesini sağlar.

İlgili>>  Android telefonlarda şarj süresini artırmak için neler yapılabilir?

Kısa süreli kullanmama durumlarında bilgisayarınızı kapatmayın, uyku moduna alın. Sağ alt taraftaki bildirim alanı bölümünden gereksiz uygulamaları kapatın.

Hatta ctrl+alt+delete tuşlarına basıp (Windows 7 kullanıyorsanız) önce görev yöneticisine tıklayın sonra da İşlemler sekmesine geçin. Bu kısımdan bilgisayarınıza yüklediğiniz ama o anda kullandığınız kullanmadığınız bütün açık programlar listelenir. Mesela sağ alttan Skype programından çıkış yaptınız ancak hala arkada çalışır duruyor. Bu bölümden skype programını bulup işlemi sonlandır diyebilirsiniz.

Bu teknikleri uygulamak gayet basit ama bir o kadar da çok etkili. Aşağıdaki teknikler ise biraz bilgisayar hızlandırma teknikleri biraz şarj ömrü uzatma teknikleri içermekte ve az yapılan tekniklerdir.

Termal macununuzu yenileyin. Fan sorunları olsun, hız sorunları olsun çözümü macunda. Her laptop için olmasa da kendiniz elle de yapabilirsiniz fakat garanti kapsamından çıkabilir haberiniz olsun. Ya da teknik servise götürebilirsiniz. Macun değişikliğinin gözle görülür bir çok etkisi vardır.

Bataryanız ısınıyorsa, bilgisayarınızın da fazla ısınması kuvvetle muhtemel. Bu yüzden bir soğutucu alabilirsiniz.
İşiniz internette değilse wireless servisinizi kapatın.

Bluetooth servisinizi de kapatabilirsiniz.

Uzun süre şarjsız kullanacaksanız bilgisayarınızda güç modu olduğunu unutmayın.

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oturum Aç

reset

Geri
Oturum Aç